Yandex


Yandex

Önce Yandex ‘i tanıyalım. Yandex Rus arama motorudur. Ayrıca Rusya ‘da en çok ziyaret edilen, buna istinaden de, en çok kullanılan da arama motorudur. Yandex, Türk piyasasına da henüz yeni girdiğinden çok detaylı analiz ve tespitlerin yapılması mümkün değildir.

Ancak İlerleyen dönemlerde de Yandex ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmamız ve size aktarmamız mümkün olacaktır. Öncelikle şunu ifade de etmeliyim; Yandex için SEO yapsanız bile, bu diğer arama motorlarıyla da kilitli de bir çalışma olmalıdır. Yandex ilerleyen de zamanlarda Türk piyasasında önemli bir yer edinebilir; fakat şuan için yapılan çalışmalar 2 arama motoru ” Google ve Yandex ” arama stratejileri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Zira bir tarafta çıkış yakalarken de diğer tarafta sert düşüşler yaşanabilir.

Şuan mevcut sitelerimin durumunu inceleyerek ilk izlenimlerimi paylaşacağım. Kendi sitelerim üzerinde de yaptığım araştırmalar neticesinde, 2 arama motorundaki durumun da birbirine yakın olduğunu söyleyebilirim. Şuan da mevcut sitelerim Yandex arama motorunda daha iyi konumda, bunun sebebinin Google ‘in filtreleme algoritmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Google esasında da çok daha akıllı bir arama motoru, buna şöyle bir açıklık da getirebilirim. Google sıralamaları belirlerken de sitenizi süzgeçten geçerir.

Bunun nedeni ise arama kalitesini düşüren sitelerin hızlı yükselişlerini bloklaması şeklinde düşünebilirsiniz, Yandex ‘te görülen şu ki, iyi bir filtreleme sistemi yok, ne kadar çok da backlink, ne kadar çok içerik o kadar hızlı yükseliş, bu doğru olan arama stratejisi de değil, zira insanların, en doğru ve kaliteli de bilgiye ulaşması esas olmalıdır.

Google insanlara daha kaliteli içeriği de sunmak için birçok strateji geliştirmiştir. Yandex yeni bir arama motoru da şuan için de sanırım bir ajansla çalışıyor. Arama kutucuğunda da bazı kelimelerde size seçenekler sunuyor, bazılarında ise sunmuyor. Bu da şu anlama geliyor, henüz Türk piyasasına da hakim değil, zamanla arama kalitesini daha da yükseltecektir. Zira Rusya denilen kocaman da bir ülkede yıllardır galibiyetini sürdürüyor.

Türk girişimcilerde doğal olarak Yandex üzerinde yatırımlara başladı. Bazı forumlarda da Yandex ile ilgili de bölümlerin açıldığını görebilirsiniz. İnsanların da dikkatini çekmeyi de başardılar. Umarım bu iyi stratejilerini Arama kalitesine de yansıtarak, Google ‘ın tekelini biraz olsun azaltır.

Zira bağımlı olarak da çalışmak hem SEO uzmanları, hem de kullanıcılar için oldukça da zor, alternatifler hem insanların da tecrübesini, hem de bu devasa firmaların da stratejilerini değiştirmektedir. Bu nedenle Yandex ‘e başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz