Web Tasarımının Seo`ya Etkisi


Web Tasarımının Seo`ya Etkisi

Bir kullanıcı tasarımda neler arar diye çıktığımız makale dizelerimizde müşteriyi etkilemeye yönelik kısımlarına geçtiğimiz makalemizde bir giriş yapmıştık. Bu girişin sebebi web sitelerimizin amacı olan kullanıcı etkileme ve kullanıcıyı siteye bağlamak içindir. Kullanıcılar her gün sitenize akın akın girebilir fakat bu sitenizin kaliteli olduğu anlamına gelmez. Kullanıcılar sitenize girdiğinde eğer beğenirse biraz daha çok dolaşır eğer çok beğenirse o kullanıcı çok dolaşır ve günlük sitenizi gezmeye gelir. Gerçek hayata çok benziyor aslında. Bizde sizlere bunu anlatmaya çalışacağız. Bu makalemde de SEO konusunu ve tasarımın SEO ya etkisini anlatacağız. Web tasarımcı olmak ayrıdır bu konu çok farklıdır aslında ama web tasarımcılarında bu konuya hakim olması gerekir.

SEO dediğimiz konu aslında arama motoru optimizasyonudur. Yani Türkçeleştirmek istersek Türkçe anlamı bu olabilir. Bu konu çok ayrıntılı bir konudur ve bu konunun uzmanları vardır. Aslında fiyat olarak ikisinin değerini söylemek istersek bir sitenin arama motoru optimizasyonu 20 bin lira ise web sitenin yazılım değeri 10 bin lira filandır. Buradan da anlayacağınız gibi bu işin ne kadar ciddi bir iş olduğunu anlayabilirsiniz. Şimdi sizlere web tasarımcıların nasıl bir tasarım ile sitelerinin nasıl arama motorlarına uygun hale geleceğini anlatacağım. Arama motorları botları bir arı gibidir ve sitenize girip sitenizde ki içerikleri toplayıp çıkarlar. Bu botlar sitenize girdiğinde her şeyin yerli yerinde olmasını ister ki siteyi daha kısa sürede tarayabilsinler. Onlarda günlük milyonlarca siteyi taramak zorundadır ve bunun için hız önemlidir.

Bu hızı sağlamak için bazı teknikler vardır. Bu tekniklerin başında kod yazılımının kaliteli yani gereksiz şeylerden arınması lazımdır. Örneğin bu işe CSS kodlarınızı başka bir dosyada CSS dosyasında saklamanız gerekmektedir. Çünkü bunların içerik ile bir alakası yoktur ve tamamen görsel bir yazılımdır. Geriye kalan html kodlarınızın görselini de yine css ile sağlamanız botları sevindirir. Bun dışında içeriklerinizin başlığı ve bu başlığın h tagları arasında olması istenilir. Çünkü h tagı html yazılım dilinde başlık tagları olarak bilinir. Bundan dolayı botlar başlıklar için öncelikle h taglarını ararlar. Eğer içeriğinizin başlığı yoksa botlar bu konuya pek özenilmemiş olarak bakarlar.

Ayrıca sitenizin başında meta taglarınızın olması lazımdır. Bu metalar sayfanın içeriğinde neler olduğunu kısaca anlatan kodlardır. Böylelikle botlar sayfaya girmeden neler olduğunu görecektir. Sitelerinizin sayfa adresi de botlar için önemlidir. Sayfa linkleri çok karmaşık bir şekilde durursa yine botların kafası karışacaktır

Bu maddeler böyle uzayıp gidebilir. Ben size biraz giriş yaptım ve diğer ayrıntılarını arama motoru isteklerini web tasarımcıların yazdığı diğer makalelerde bulabilirsiniz. Fakat bu konu makalemizin başında da söylediğimiz gibi biraz web tasarımcıların dışında gelişen bir olaydır fakat biz web sitelerinin içinde ne gibi düzenlemeler yaparak yani yazılımcıların üstüne düşen görevi anlatmaya çalıştık. Diğer makalemde bir web tasarım için kaç gününüzü ayırmalısınız veya kaç günde güzel bir web sitesi çıkar onu anlatacağız. Bir dahaki makalemizde görüşmek üzere.

 

 

Web Tasarım, Bakırköy Web Tasarım, Web Tasarım Bakırköy, İnternet Sitesi, Web Sayfası Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz