Web Tasarımda Tipografinin Önemi


Web Tasarımda Tipografinin Önemi

Tipografi doğal bir etki oluşturabilir, duyguları harekete geçirebilir, artistik, politik, felsefi bir fikri temsil edebilir yada bir kişi veya bir topluluğun kişilerini ifade edebilir.

Rahat ve geniş metin blokları için uygun olan, net ve fark edilebilir harf biçimlerinden, daha etkileyici ilgi çekici ve bu yüzden gazete manşetlerinde ve reklamlarda kullanılan biçimlere kadar değişik pek çok yazı tipi vardır.

Tipografi durağan değildir , sürekli gelişmeye devam eder. Günümüzde kullanılan yazı tipi ailelerinin (typeface) çoğu tarihin ilk dönemlerinde oluşturulan tasarımlara dayanır.  O dönemde yeni yeni kurulan matbaa endüstrisi , bugün hala geniş ölcüde kullanılan Roman büyük harflerini ve Carollingian küçük harflerini 15. yüzyılda Charlamagne’in tahra çıkmasıyla standart  biçimler olarak kabul edilmiştir.

Tipografi bir metin parçasının ahengini sağlar. Seçilen yazı tipi ailesi verilen mesaja ve bu mesajın verildiği topluluğa göre seçilmelidir. Yazı tipi ailesi seçiminde katı kurallar yoktur ancak yardımcı olacak teknik noktalar vardır.

Tasarımın diğer unsurları gibi yazı tipi ailesi seçimi de tasarımcının zevki, stili ve kişisel tercihleriyle birlikte mevcut moda akımlarına da bağlıdır, işte bu yüzden pek çok miktarda deneleme yapılabilir bir alandır. Günümüzde üniversitelerde başlıca bir ders olarak gösterilen tipografi, tasarımın önemli bir kısmını oluşturur.

 

 

 

       Web Tasarım Ve Tipografi, Tipografi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz