Web Tasarımda Sitenin Kullanış Kolaylığı


Web Tasarımda Sitenin Kullanış Kolaylığı

Web sitesi tasarımı yapan kişilerin öncelik verdiği bazı noktalar vardır. Bu noktaların bir tanesi de sitenin kullanım kolaylığıdır. Web sitesi tasarlayan kişiler yaptıkları sitelerde bu noktaya çok fazla kafa yorarlar. Sitenin en kolay şekilde ve internet dünyasını bilen ya da bilmeyen herkes tarafından kullanılabilecek bir hal alması için çok uğraşılmaktadır. Çünkü web sitesinin kullanımı ne kadar kolay olursa kullanıcı da o kadar kolay site turu yapabilecek ve bu durumdan memnun kalacaktır. Bu da siteye daimi kullanıcı kazandırılması demektir.

Eğer bunun aksine site, karmakarışık bir haldeyse ve kullanımı çok zor ise bu durum insanları zorlayacak ve onlara zaman kaybettirecektir. Bu ise kullanıcıların siteyi unutmasına veya tercih etmemesine yol açacaktır.

Web sitesinin kullanış kolaylığını ise bazı sorularla anlayabiliriz. Bu sorulara verilen cevaplar kullanım kolaylığını belirleyen cevaplar olacaktır.

Öncelikle “Web sitesini kullanmayı öğrenmek ne kadar kolay?”. Bu sorunun amacı, siteye giren kullanıcı internetle ilgili hiçbir şey bilmiyor olsa bile siteyi kullanmayı öğrenip öğrenemediğini saptamaktır. Eğer kullanmayı rahatlıkla öğrenebiliyor ise web sitesinin kullanım kolaylığı iyi demektir. Aksi durum söz konusu ise kötü demektir.

İkinci soru ise “ web sitesinin kullanımını hatırlamak ne kadar kolay?”. Bu soruya verilecek cevap, web sitesinin kullanıcıların aklında kalıp kalmadığını gösteren bir cevaptır. Çünkü web sitesinin kullanımını rahatlıkla hatırlayabilen bir kişi bu siteyi tekrar kullanmak isteyecektir.

Üçüncü soru “ Kullanıcı sitede dolaşırken aradığını bulmak için ne kadar çaba sarf ediyor?”. Buna verilecek cevap belki de sayacaklarımız arasında en önemlilerden biri. Çünkü bir web sitesini ziyaret eden her insan aradığı sayfayı, yazıyı, resmi ve bunlar gibi içerikleri rahatlıkla bulmak ister. Eğer sitede aradığı içeriği uzun uğraşlar sonunda buluyorsa bir daha bu web sitesine girmek istemez. Bu da web sitesini sürekli takip edebilecek potansiyelinde kaybolması demektir.

Dördüncü soru ise “Web sitesine giren kullanıcı siteyi kullanmaktan ne kadar memnun kalıyor?”. Web sitesine giren kullanıcının memnun olması demek, bu siteye daha sonra tekrar girmesi ve belki de daimi kullanıcı olması demektir. Web sitesinin kullanış kolaylığı arttıkça da kullanıcının web sitesine olan memnuniyeti artar. Bu web siteleri ne kadar insanların ihtiyaçlarına ve amaçlarına hizmet ederse etsin, kullanışı kolay olmayan siteleri hiç kimse tercih etmek istemez. Bu da tasarımda web sitesinin kullanış kolaylığının ne kadar önemli olduğuna bir örnektir.

Web sitesinin tasarımı kullanım kolaylığını yukarıda anlattığımız gibi büyük ölçüde etkilemektedir. Eğer web sitesinin tasarımı kullanım kolaylığını arttırıyorsa doğru yoldasınız demektir. Yani insanlar web sitesine girdiklerinde site içinde kaybolmuyorsa, aradıkları sayfaya, yazıya, resme ve benzeri içeriklere rahatlıkla ulaşabiliyorlarsa, sitenin kullanımını bir sonraki girişlerinde de rahatlıkla hatırlayabiliyorlarsa ve web sitesin kullanmayı çok kolay öğrenebiliyorlarsa bu web sitesinin kullanış kolaylığı yüksek demektir.

Bunların aksi bir durum varsa, siteye giren kullanıcılar içerikleri bulmakta zorlanıyorlarsa, kullanımı rahatlıkla öğrenemiyor ve hatırlayamıyorlarsa, siteyi kullanmaktan memnun değillerse bu web sitesi son derece kullanışsız demektir. Siz de web sitesi tasarımı yaparken bu durumlara dikkat ederseniz kullanıcılara daha rahat ulaşabilecek ve sitenizin hatırda kalmasını sağlayabileceksiniz.

 

 

 

Web Tasarımda Sitenin Kullanış Kolaylığı, Web Tasarım Kullanılığı, Adminli Web Site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz