Web Tasarım’da Kullanılan Programlar


Web Tasarım’da Kullanılan Programlar

Diğer yazımızda web sitesi yaparken navigasyon, layout ve yazı fontları hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise web tasarım yaparken en çok tercih edilen html ve flash tabanlı programlardan bahsedeceğiz.

Web tasarım yaparken kullanıcıların kullandığı birçok ana program ve bunlara ek olarak yardımcı programlar bulunmaktadır. Web tasarım yapmaya yeni başlayan kişiler ilk olarak html tabanlı programlardan başlayarak site tasarımına başlamaktadırlar. Çünkü site yapmak için gerekli olan temel programlar ve yardımcı programlar html ile bağlantıdır. Html tabanlı olan php ve asp programları flash tabanlı programların ise xml ile bağlantılı olması gibi

Web tasarım yaparken en çok tercih edilen programlardan bir tanesi Adobe Dreamweaver’dır. Html, javascript, php, asp vs. web sitesi tasarımları yapılabilen web tasarım programı olmaktadır. Html kodlamalarını rahatça yapabildiğiniz gibi, aynı programla web tasarımını da ayarlayabilir ve internet tarayıcısında anında görüntüleyebilirsiniz. Her ne kadar en çok tercih edilen program olduğunu söylesek de, Adobe Dreamweaver yeni çıkan ve daha kullanışlı olan web yazılımı programlarıyla birlikte kullanıcı sayısının azalmaya başladığını söylemek mümkündür.

Diğer bir web tasarım programı ise Adobe Fireworks’dür. Bu programda web tasarımcılar tarafından çokça tercih edilmektedir. Bu programda kodlama yapılmamaktadır. Daha çok grafik ve görsel tasarımlara olanak sağlamaktadır. Adobe Fireworks programı, Adobe Photoshop programına çok benzemektedir. Adobe Fireworks programını kullanmayı bilen birisi, Adobe Photoshop programını kullanırken de pek fazla zorlanmayacaktır. Adobe Fireworks programının öne çıkan en büyük özelliği,  jpg veya png dosyalarını, html ve css kodlarına çevirebilmesidir. Ayrıca program ile pdf dosyalarına da html ve css kodlarına dönüştürebilirsiniz.

Web tasarımcıların en çok tercih ettiği grafik ve görse tasarımların en iyi yapıldığı ve her türlü tasarım özgünlüğüne cevap vermekte olan Adobe Photoshop programı, en eski tasarım programlarından bir tanesidir.  Web tasarım yapmak için her türlü isteğe cevap verebilen bu program, aynı zamanda grafik tasarımcıları tarafından da çok fazla tercih edilmektedir. Web tasarıma ve grafik tasarıma ilk olarak başlayanların Adobe Photoshop programını kullanmaya başlamaları ve öğrenmeleri lazımdır. Bu programı tam olarak kullanmak birçok özgün tasarıma izin verecek ve isteğiniz tarzda sonuçlar elde edebileceksiniz.

Web tasarımı ve web sitesi yapan kişilerin en çok kullandığı bir diğer program ise Microsoft Frontpage programı olmaktadır. Diğer Microsoft Office programları ile birlikte çok rahat çalışabilen bu programda, daha çok yayınlamış olduğunuz veya yayınlamak istediğiniz html dosyalarını, PowerPoint veya Word dosyalarını rahatça görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Frontpage programı ile web sitesi veri tabanı yönetimine ulaşabilir. Buradaki ayarlarınızı kontrol edebilir,  istediğiniz şekilde değişiklik yaparak web sitesi sayfanızda yayınlayabilirsiniz.

Web tasarım ve grafik tasarımı ile ilgilenen kişilerin en çok tercih ettikleri bir diğer program ise Adobe Illustrator programıdır. Bu program Adobe photoshop’tan farklı bir tasarım programı olmaktadır. Bu Program daha çok vektörel tasarım ve çizimlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı Adobe Illustrator programı diğer grafik ve tasarım programlarına göre öğrenilmesi zor ve karmaşık olmaktadır. Fakat bu programa tamamen hâkim olunduğu takdirde, sınırsız sayıda özgün tasarımlar ve çizimler ortaya çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz