Web Tasarımcı İçin Google Araçları


Web Tasarımcı İçin Google Araçları

Google servisleri içerisinde Google webmaster tools yani Google webmaster araçları ile Google analytics uygulaması oldukça önemlidir. Bu her iki uygulama, webmasterlar için sürekli kullanılması gereken birer kaynaktır.

Google analytics ile bir webmaster, seo uygulamalarında başarıya ulaşabilir. Seo için ciddi önem ve yer tutar. Bu servis sayesinde bir webmaster, web sitesine giriş yapan tüm kullanıcıların tüm detaylarını tutabilir. Web sitesi ziyaretçileri hangi ülkelerden gelmiş, hangi ip adresleri ile giriş yapmışlar, hangi saatler arasında ziyaretçi trafiği daha fazla, hangi arama motorlarında ve hangi anahtar kelimelerle web sitesine giriş yapılmış, tekil ve çoğul ziyaretçi sayısı istatistikleri, hangi günlerde daha fazla ziyaretçi giriş yapmış, ziyaretçiler hangi sayfada ne kadar süre kalmış ve hangi browserler kullanılarak web sayfasına giriş yapılmış gibi bilgilerin tamamını tutabilir ve web sitesinin geliştirilmesi için faydalanılabilir. Tüm bunlar bir seo çalışması için can alıcı hususlardır. Örneğin web sitesine ziyaretçi olarak gelen kullanıcıların hangi anahtar kelimeler ile giriş yaptığı bilgisi ya da ziyaretçilerin hangi ülkelerden daha çok sayfaları ziyaret ettikleri bilgisi veya daha fazla sayıda giriş yapılan saatler gibi bilgiler kullanılarak seo çalışması yapılabilir ve bu sayede eldeki donelerle daha gerçekçi ve sağlam sonuçlara ulaşılabilir. Kısaca Google analytics Google servisi, bir seo danışmanı ve seo uzmanı için vazgeçilemez bir uygulamadır

Google webmaster tools yani Google webmaster araçlarını ele almak gerekirse; bu servis bir webmastera Google’ın kendi gözü ile bakma ve web sitelerini nasıl değerlendirdiğini anlama fırsatı sunar. Google webmaster tools kullanılarak web sitenizi analiz edebilirsiniz. Web sitenizin kodlarını Google a inceletebilir ve hatalı kodları tespit edebilirsiniz. Açılmayan var olmayan ama web sitesinde link verilmiş sayfaları tespit edebilirsiniz. Ya da web sitenizde sorunlu resimleri açılmaya çalışmayan resimleri bulabilirsiniz. Web sitenizin Google pagerank değerini görebilirsiniz. Ayrıca Google’ın web sitenize ne sıklıkla geldiğini görebilir ya da bu süreyi ayarlayabilirsiniz. Google’ın sitenizde hangi içerikleri hangi sıklıkta indexlediği bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitenizde bulunan ya da sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde sıralamanızı görebilir ve buna göre gerekli seo ve web tasarım çalışmasını yapabilirsiniz.

Web sitenizde var olan linkleri analiz edebilir, dışarıya verilen linkleri inceletebilirsiniz. Var olan toplam link sayısını inceleyebilirsiniz. Ayrıca gerekli Google araçları ile bir site haritası hazırlayabilir ve web sitenizin arama motorları tarafından değer bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu her iki uygulamayı düzgün ve düzenli kullanarak seo ve web tasarım çalışması yapmanız halinde arama motorlarında kısa süre içerisinde ciddi aşama kat edebilir ve üst sıralara çıkabilirsiniz. Google webmaster tools ile anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Siteniz ile alakalı belli anahtar kelimeleri inceleyebilir, bu anahtar kelimelerin dünyada ya da ülkemizde ne sıklıkta arandığını bulabilirsiniz.

Ayrıca bu anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını da tecrübe edebilirsiniz. Google’ın sizin için ve web siteniz ile alakalı içerikleri analiz ederek oluşturduğu çok farklı anahtar kelime türevleri ile oluşturduğu ve sonucunu verdiği arama sayılarını detaylıca sizin için yazdığı uygulamalar ile web sitenizin seo çalışmalarını yapmak çok önemlidir. Örneğin dünyada ya da ülkemizde sizin ihtiyaç duyduğunuz ve arama sayısı çok olan kelimeler var ama bu kelimeler kullanılarak arama motorlarından sitenize giriş yoksa ya da çok az ise bu durumda bu kelimelerde arama motorlarında alt sayfalardasınız ya da hiç yoksunuz demektir. Bunları teker teker değerlendirerek, seo ve web tasarım çalışmalarınızı buna göre yapabilirsiniz. Bu da sizin rakiplerinizin her zaman önünde olmanızı sağlayacaktır. Google servislerini düzgün kullanan firmalar ve şirketler her zaman bir değil onlarca adım önde olacaktır.

 

 

 

Web Tasarımcı İçin Google Araçları, Google Araçları, Google Analytics, Web Master Tools, Web Tasarım için Web Master Tools

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz