Web Sitesinde Flash Tasarım


Web Sitesinde Flash Tasarım

Bu makalemde ise web sitesinde flash tasarım başlığı altında, flash tasarım nasıl uygulanır, hangi program kullanılmaktadır, html tasarım ile arasındaki farklar nelerdir gibi konular hakkında bilgiler paylaşacağım. Web tasarım yaparken iki farklı yol ile tasarım yapabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi html tasarım dediğimiz tasarım, diğeri ise flash tasarımdır. Html tasarım daha çok kodlama diliyle hazırlanan ve görselliğin çok fazla ayrıntısının olmadığı, animasyon ve hareketli görsel içeriklerinden uzak tasarım tarzı olmaktadır.

Html tasarım, flash tasarıma oranla daha çok tercih edilmektedir. Web tasarım yapan bir kişi, bir web sitesi tasarımı oluştururken, sitenin amacına göre bir tasarım yöntemi belirlemektedir. Sitenin amacı ve içeriği, o sitenin hangi yolla tasarımının yapılacağını belirlemektedir. Eğer amaç ve içerik bakımından geniş bir arşiv, sosyal ve güncel bir web sitesi oluşturacaksanız, en iyi tasarım html tasarım olacaktır.

Fakat kişisel web sitesi yapacaksanız veya içerik bakımından az olan bir işyeri veya bir şirket için web sitesi hazırlayacaksanız. Burada web tasarım yaparken flash tasarımı kullanabilirsiniz. Bu iki farklı tasarımı birbirinden ayıran en büyük özelliği, html tasarımda animasyon ve hareketli görsellere yer verilmezken, flash tasarımda tam tersine animasyon ve hareketli görsellere yer verilmesidir. Bu sebepten dolayı, html tasarım ve flash tasarım birbirinden çok farklı iki tasarım şekli olmaktadır.

Flash tasarım, Adobe Flash Professional cs4-cs5 programı ile web siteleri için flash tasarım yapılabilmektedir. Bunun yanında 3D programlarda yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir. Flash tasarımın kendine özgü bir yazılım dili bulunmaktadır. Buna ActionScript(AS) denilmektedir. Flash tasarımda, genellikle animasyon ve hareketli görseller oluşturulduğunu söylemiştik. Bu animasyon ve hareketli görseller oluşturduktan sonra web sitesinde doğru olarak çalışması web sitesinde yapılan işleme göre doğru reaksiyonu almak için, Flash cs4 veya cs5 programında bu animasyon ve hareketli görsellere action script yazmak gerekmektedir. Bundan dolayı flash tasarım, html tasarıma göre daha zor ve sabır gerektiren bir iştir.

Flash tasarım yaparken özgünlük çok önemlidir. Animasyon yaparken görsel içerikleri için uzun vakitler harcanmaktadır. Bir görsel hazırlandıktan sonra web sitesinde doğru ve düzgün reaksiyon alabilmek için kodlamaya ihtiyaç olduğundan animasyon çizimi için ayırdığınız süre kadar kodlamasına da vakit ayırmanız gerekmektedir. Flash tasarımlar, birçok kişisel web sitesi ve şirket siteleri için çok uygun olmaktadır. Çok fazla içerik eklenmeyecekse, sosyal ve güncel bir site olmayacaksa kesinlikle flash tasarım ile yapılması o sitenin hem orijinallik hem de görsellik bakımından güzel olmasına olanak sağlayacaktır.

Örneğin hemen hemen bütün ünlü insanların kişisel web sayfaları flash tasarım ile yapılmıştır. Flash tasarım, web sitelerine güzellik ve orijinallik katmaktadır. Web sitelerinde flash tasarım yaparken, Java scriptlerini kullanmamak en doğrusu olacaktır. Flash tasarımlı olan web siteler, diğer html sitelerine göre geç açılmaktadır.

Flash tasarımlı bir web sitesine bir de ağır bir script olan Java scriptleri de kullanılırsa, sitenin ağırlaşmasına neden olacak ve yüklenmesi zaman alacaktır. Bundan dolayı web sitelerinde flash tasarım yaparken dikkat etmek gerekmektedir.

Diğer makalemde, web sitelerinde html tasarım başlığı altında, html tasarım nasıl yapılır, html tasarımın uygulanma şekli, avantajları ve dezavantajları gibi konular hakkında bilgiler paylaşacağım.

 

 

 

Flash Tasarım, Flash Web Tasarım, Web Sitesinde Flash Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz