Web Sitesi Yaparken Bilinmesi Gerekenler


Web Sitesi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Bir web sitesi yaparken, web tasarım yaparken ve web sitesini hazırladıktan sonra hangi işlemlerin uygulanması gerektiği hakkında bilgiler paylaşacağım. Öncelikle, ne tür bir web tasarım yapacağımıza karar vermeliyiz. Flash tasarım mı yoksa html tasarım mı yapacağız, bulun belirlenmesi gerekmektedir. Html tasarım ile ilgili bizim istediğimiz istekler farklı olmaktadır. Flash tasarım için ise, gerektiren özellikler farklı olmaktadır.

Eğer bir portal sayfası hazırlayacaksanız, sitenin içerisinde kullanıcı tarafından çok fazla işlem yapılacaksa, bu tarz web sitesi sayfalarını html tabanlı olan asp veya php uygulamaları ile yapmanız daha uygun olacaktır. Diğer yandan, eğer zengin içerikleri olan kullanıcının siteyle etkileşim içerisinde olacağı, bir tanıtım amaçlı veya bir bölgenin tanıtımı, kişisel web sayfası gibi web siteleri tasarlayacaksanız, flash tabanlı uygulamalar ile bir web sayfası hazırlamanız daha uygun olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, web tasarım yaparken ne tür bir web sitesi yapacağınızı iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bir portal sitesi, güncel bir haber sitesi veya sosyal bir web sitesi yapacaksanız. Bu sitenin web tasarımını html tasarım ile yapmanız, yani daha çok yazı ile yapmanız uygun olmaktadır. Ayrıca, html tasarım içerisinde flash tasarımlı uygulamaları kullanarak, sitenin birkaç yerine flash tasarımlı görseller ve içerikler ekleyerek html tasarımınızı destekleyebilir ve görselliğini arttırabilirsiniz.

Bir diğer konu ise, web tasarım yaparken renk tercihlerdir. Web sitesi yaparken şu renkleri asla kullanmayın diye bir şey söz konusu olamaz. Bütün renkleri web sitesi yaparken kullanabilirsiniz. Burada önemli olan web sitesinin ne amaçla yapıldığıdır. Kurumsal bir şirket için web sitesi hazırlayacaksanız, web sitesinde kullanmanız gereken renkler kısıtlı olabilmektedir.

Diğer yandan daha çok gençlere yönelik, hareketli ve 18-25 yaş arası gençlere hitap edecek bir web sitesi hazırlayacaksanız, renkleri çok fazla kısıtlamadan kullanabilmeniz mümkündür. Daha çok ticari siteler yani, banka siteleri, holding ve şirket siteleri veya kurumsal bir şirket sitesi hazırlayacaksanız, daha çok lacivert ve mavi renkleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Koyu mavi ve lacivert tonları, kişilere güven ve huzur hissi verdiğinden dolayı, bu tarz web siteleri hazırlarken kullanmanızın faydası olacaktır. Bunun yanı sıra, çok az da olsa turuncu rengini, kırmızının koyu renk tonlarını bu siteler için kullanabilirsiniz. Bu renkler parlak renkler olmadığından dolayı, güven ve huzur veren renklerdir. Daha farklı temalı site hazırlayacaksanız, örneğin sağlık alanıyla tıbbi alanlarla ilgili bir web sitesi için en uygun renkler mavi ve açık mavi renklerdir. Açık mavi, sağlığı ve hijyeni temsil ettiğinden dolayı bu tarz siteler için açık mavi renkler uygun olacaktır. Çevre ve yaşam alanları gibi konuları olan web siteleri hazırlarken de yeşilin açık tonlarından ve mavi renkleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Genç kitleye hitap eden siteler de istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Özellikle yine yeşil ve sarı rengini ve açık renklerden faydalanabilirsiniz. Fakat sitenin arka rengi olarak sarı, bordo ve mor gibi renklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu renkler kullanıcıları rahatsız eden renkler olmaktadır. Diğer yazımızda web tasarım hakkında bilinmesi gerekenler konusuna devam edeceğiz.

 

 

Web Tasarım, Web Tasarımı, İnternet Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz