Web Sitelerinde Tasarıma Yardımcı Diller


Web Sitelerinde Tasarıma Yardımcı Diller

Web sitelerinde tasarımda birçok yazılım dili kullanılmaktadır. Bunlar arasında Css, html, html5 ve flash genel olarak kullanılanlarıdır. Bu diller uzun yıllardır web site tasarımlarını süslemek amaçlı kullanılmaktadır. Her bir yazılım dili için çok yüksek bilgilere ihtiyaç olduğu gibi bunun yanı sıra bu bildiklerini iyi bir şekilde uygulayabilmeye de ihtiyaç vardır.

Css genellikle daha çok karmaşık işleri tek bir seferde yapabilmek yani yazılımı kolaylaştırmak ve kolay bir tasarım oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu yazılım dili sayesinde sayfalarımızın tasarımını yaparken birbirine benzer olacak sayfaları daha çok kodlarla uğraşıp tek tek yapmak yerine benzerleri bir kod vererek yapabilir ve bu sayfa üzerinde değişiklikler uygulayabilirsiniz. Kısacası Css ile sayfada olması gereken biçimsel özellikleri belirleriz. Bu özellikler yazı boyutu ve rengi gibi özellikler olarak sıralanabilmektedir

Html günümüzde sitelerin tasarımlarında en çok kullanılan dil olarak bilinmektedir. Bunun nedenleri ise çok eskiden beri kullanılması ve yaygın olarak ileri seviyede bilinmesi sonucu çoğu webmasterlar html dilini yazılım ve tasarım için kullanmaktadır. Html dilinde yapacağınız sitelerde tablolar oluşturabilir, yazı boyutlarını belirtebilir ve istediğiniz resimleri rahatça ekleyebilirsiniz. Çok kolay ve hızlıdır. Bu yüzden birçok webmaster html yazılım dilini ve tasarım dilini hala kullanmaktadır.

Html5 html yazılım dilinin güncel 5. nesil tasarım dalıdır.html5 html 4.1 sürümüne göre Css ile daha güzel kullanılabildiği için birçok webmasterın tercih ettiği dildir. Bu dilin kullanılmasının diğer bir nedeni ise bir yazılım ve tasarım dili olmaktan çok web sitelerinde yeni yollar açmak ve bu yolları geliştirmek için uygun olduğundan dolayı çok tercih edilmektedir. Daha güzel ve daha yeni tasarımlar yapmak için uygundur. Henüz bazı tarayıcılar tam olarak yeterli desteklemeyi sağlamasalar da geleceğin en önemli tasarım dillerinden biri olacağı kesindir. Hatta şu günde bile birçok yazılım ve tasarımda kullanılmaktadır.

Bu tasarım dillerinden ayrı olarak birde adobe firmasının bünyesinde gelişen flash yazılım türleri vardır. Bu yazılımlarla neredeyse tasarım bir hayli fazla seçenek sunmakta ve görsel olarak diğer yazılımlara göre daha çok etki göstermektedir. Fakat en kötü tarafı ise flash ile tasarım yapmış olduğunuz bir sitenin html ile yapılan bir siteye göre daha ağır ve daha geç açılmasıdır. Bunun nedeni ise bu yazılımın diğer tasarım dillerine göre daha kapsamlı ve boyutlarının büyük olmasıdır.

Web sitelerinde tasarıma yardımcı diller konulu makalemizin sonuna geldik. Bir sonraki makalemde bu tasarımları kullanarak kullanıcıya hitap etme ve bir kullanıcının tasarımda aradıkları ile ilgili bilgiler aktaracağım.

 

 

Web Tasarım, Bakırköy Web Tasarım, Web Tasarım Bakırköy, İnternet Sitesi, Web Sayfası Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz