Video Sitelerinde Tasarım Nasıl Olmalıdır?


Video Sitelerinde Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Bir önceki makalemizde web tasarımına kaç gün ayrılması gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışmıştım. Tasarımın sitenin başarısında nasıl bir önemi olduğuna, tasarımın başarılı siteler üzerindeki etkisine değinmiştik. Bu yazımızda ise video siteleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

 

“Video sitelerinin tasarımı nasıl olmalıdır, nasıl bir yol izlenmelidir?” sorusuna cevap vererek sizlere bu konuyu aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle video siteleri tasarlarken dikkat edilmesi gereken konular, önceki yazdığım makaledeki konularla benzerdir. Aralarında biraz farklılık olsa da tasarım yapılırken yaklaşık olarak aynı noktalara dikkat etmek gerekir. Web sitesi video içerikli olsa da olmasa da kullanılabilir olmalıdır. Yani kullanıcılar site içerisinde kaybolmamalı, aradığını ve ulaşmak istediğini rahatlıkla bulabilmelilerdir. Fakat sadece bunlar video sitesi için yeterli değildir. Çünkü insanlar bir web sitesine girdiğinde öncelikle tasarıma ve görünüme bakarlar. Bu da sitede ne kadar vakit geçireceklerini belirler. Video sitelerinde insanların vakit geçirmelerini arttırmak için de yapılacak bazı yöntemler vardır.

Video sitelerinde tasarım konusunda sadelik kuralı değiştirilmemelidir. İnsanlar siteye girdiklerinde gözleri yorulmamalı, gereksiz görsellerden ve içeriklerden rahatsız olmamalıdır. Sadece izlemek istediği videoyu, video ile ilgili varsa açıklamaları, bilgileri ve yorumları görmelidir. Bununla birlikte video sitesi kullanılabilir olmalıdır. Önceki makalemde de belirttiğim gibi kullanılabilirlik sitelerin başarısı için büyük önem taşımaktadır. İnsanlar web sitesine girdiklerinde kullanabilir bir site ile karşılaşmadıklarında sitede aradıklarını bulamaz, istediğini bulmak için çok vakit harcar ve sonunda da siteyi kullanmaktan vazgeçerler. Video sitelerinde de tasarım yapılırken bunlara dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca video sitelerinde insanların rahat ve hoş vakit geçirmesini istiyorsak onlara yol gösterici, öneri verici bir tasarım yapmakta fayda var. Yani kullanıcılar bir videoyu seyrederken başka videolar olduğunu da belirtebiliriz. Kullanıcıların izlediği videolara yakın videoları belirterek ve göstererek onların ilgi duyduğu konulara değinebiliriz. Çünkü kullanıcı bir videoyu izliyorsa, videonun konusuna ilgi duyuyor demektir. Vereceğimiz öneriler de o kullanıcının ilgisini çekebilecektir. Bu da kullanıcının site içerisinde bolca vakit geçirmesi demektir. Eğer kullanıcılar site içerisinde vakit geçirebiliyorsa tasarım konusunda iyi işler yaptık demektir.

Video sitelerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da videoların düzenlenmesi yani kategorize edilmesidir. Eğer video müzikle ilgiliyse müzik, ses ve bunlar gibi kategorilere ayrılmalıdır. Gene aynı şekilde videonun içeriğine göre spor, film gibi kategorilere de ayrılabilir. Bu şekilde kategorize etmekteki amaç videonun ulaşılabilirliğini arttırmaktır. Çünkü insanların aradıkları videoları rahatlıkla bulabilmeleri için bu şekilde kategorilere ayırmak arama yapılırken daha kolay bulunmasına olanak sağlayacaktır. Bunun dışında da kategoriler oluşturulabilir.

Video sitelerinde yayınlanan videoların ana sayfada görüntülenmesine olanak sağlanmalıdır. Mesela çok izlenen, çok yorum yapılan videolar ana sayfada kullanıcılara sunulabilir. İzlenme sayıları, yorum sayıları, kaç dakika oldukları ana sayfada belirtilebilir. Bunun nedeni insanların ülke gündeminde olan olayları veya sosyal medyanın gündemini takip etmek istemesidir. Özellikle sosyal medyada çok konuşulan bir videonun ana sayfada görülmesi siteye giren insanların dikkatini hiç şüphesiz çekecektir. Tasarım konusunda bu ve benzeri noktalara dikkat etmek sitenizin verimini arttıracaktır. Kullanıcılar siteye girdiklerinde tasarım konusuna çok dikkat ettiklerinden dolayı tasarımın kullanışlı, kullanıcıların aradıklarını bulabildikleri ve zaman geçirebildikleri bir yapıda olması önemlidir. Video sitelerinde tasarımın normal web sitelerinden farklı olması gerektiği de aşikârdır.

 

 

Video Sitesi, Video Tasarım Sitesi, Video Siteleri Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz