Türkiye’de E-ticaret


Türkiye’de E-ticaret

Bu fiyat bir önceki yıla göre %57 artış göstermiştir.Diğer bir yandan da TÜİK rakamlarına göre Türkiye’nin gayrisafı yurtiçi hasılası 2011 yılında bir önceki seneye göre de %8 artış. Bu sayıyla kıyasladığımızda da E-ticaret’teki büyümenin hızı daha kolay anlaşılabilirde.

Gelin bir E-ticaret GSYH’nin içindeki oranına bakalım.Türkiye’de bu oran %1,5 civarında da İngiltere %8 ABD’de %7 Çin’de de &5.5’dir. E-ticaret’in yaygın kullanıldığı ülkelerde E-ticaret’in Türkiye’de de şuan büyümekte olduğu ve önünde çok ciddi bir potansiyel olduğu sonucuna varabiliriz.Diğer bir yandan da Türkiye’de E-ticaretin gelişmiş ülkeler kadar da yaygın kullanılmadığını da söyleyebiliriz.
Türkiye’de E-ticaretin gelişmiş diğer ülkeler kadar yaygın olmamasının pek çok nedeni olduğunu düşünüyorum:bunlardan da ilki şimdi Türkiye’de E-ticarete duyulan güvenin yeterince oluşmadığı yönünde.Pek çok kişi E-ticaretin güvenli olmadığını da düşünüyor. E-ticarete duyulan güveni de arttırabilecek çalışmalar komuoyunda da şimdilik yeterince vurgulanamıyor.

E-ticaretin gelişmesi ve yaygınlaşması önündeki diğer engellerden biri de baya bi küçük ve orta ölçekli E-ticaret sitesinin siteleri için uygun pazarlama faaliyetlerini yerine getirememesidir.

 

Türkiye`de Eticaret,e ticaret,e ticareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz