Türkiye E-Ticarette Nerede


Türkiye E-Ticarette Nerede

30 Euro Sınırlamasının Sebebi

Türkiye’deki halkın çoğu internet üzerinden yurt dışı alışverişi yapmaktadır. İnsanlara bu olanağı sunun birçok site bulunmaktadır. İnternet üzerinden yurt dışında yapılan alışverişler insanlara daha uygun fiyatlı gelmektedir. Bu sebeple çok yüksek meblağlara yapılan alışverişler Türkiye piyasasını durgunlaştırabilmektedir. Yurt dışından yapılan alışverişlerde 75 Euro ya kadar olan miktarlar gümrüğe takılmadan geçebilmekteydi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi bu 75 Euro luk limiti 30 Euro ya çekmenin doğru olduğunu düşünerek bu konuda çalışma yapmıştır. Türkiye E-Ticaret konusunda oldukça büyük ilerleme kaydetmiştir. Ancak henüz yolun başında olan Türkiye bu konuda kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bakan Tüfekçi bu konuda yurt dışından yapılan özellikle teknoloji alışverişlerini sınırlamak adına limiti 30 Euro ya çekmiştir. Yapılan incelemelerde Türkiye’nin yurt dışına yaptığı göndermelerden Türkiye’ye oranla daha yüksek gümrük sınırlamalarına tabi tutulduğu görülmüştür. Bu nedenle bu sınırlama doğru karar olarak Bakanlar Kuruluna sunulmuştur. Avrupa’nın bu konudaki sınırlaması 22,5 Euro olarak sınırlandırılmıştır.

Türkiye E-Ticarette Nerede?

Türkiye E-Ticaret konusunda yaptığı atılımlarla ilerleme kaydetse de henüz daha yolun başındadır. Türkiye satış olarak gelirinin sadece yüzde 2’sini E-Ticaret yoluyla elde etmektedir. İnsanlar kullandıkları kredi kartlarından yaptıkları alışverişlerin çok küçük bir miktarını internet alışverişine ayırmaktadırlar. Avrupa ülkelerinde bu oranlar yüzde 10 ‘lara çıkmaktadır. Bu açıdan Türkiye daha yolun çok başındadır. Bizde Türkiye olarak belirli alanlarda gelişme ve düzeltmeye giderek bu oranları arttırabilir. Bu yönde yapılan çalışmalar bulunmakla beraber E-Ticaret Meclisi kurulup büyük firmalarla çözüm odaklı çalışmalar yapılmaktadır.

Türkiye E-Ticarette Neden Geri De ?

Avrupa ülkelerinde çok yaygın olan E-Ticaretin Türkiye’de bu kadar geri kalmasının en büyük sebebi güven eksikliğidir. Halkımız internet üzerinde yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerini vermek istemedikleri için çok güvenli bulmadıkları sitelerden alışveriş yapmak istemiyorlar. Daha sonraki süreçlerde dolandırıcılıkla karşılaşmamak için internet alışverişini çok sınırlı düzeylerde tutuyorlar. Bunu gidermek için öncelikle güvenli siteler kurulması gerekir. Bakanlıklar olarak bu sitelerin takibi yapılarak halkın mağduriyetinin giderilmesi gerekir. Eğer bu mağduriyet giderilirse halkta oluşan güven zamanla E-Ticaret ‘ten elde edilen gelirin artmasını sağlayacaktır. Satış sonrasında sitelerin ürünlerinin arkasında durması ve bu yönde yapılan çalışmalar Türkiye’ye ait sitelerden yapılan alışverişin artıp yurt dışı odaklı olanlarda küçülmeye gideceğini gösterecektir.

 

 

30 Euro Sınırlamasının Sebebi, E Ticaret, E Ticarette Gelişme, E Ticarette Gelişme, E Ticaret Siteleri, E Ticaret Seo, Türkiye E-Ticarette Nerede, Türkiye E Ticaret, 30 Euro’nun üstüne vergi olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz