Seo İçin Backlink Alımı


Seo İçin Backlink Alımı

Eğer bir internet kullanıcısı, sahip olduğunuz web sitesine başka bir web sitesinde yer alan bir link aracılığı ile ulaşıyorsa, kullanıcının sizin sitenize gelmesini sağlayan bu bağlantıya backlink denmektedir. SEO yani “Search Engine Optimization” (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından web tasarımı yapılırken backlink kullanımı web sitelerinin pagerank oaramaranları bakımından oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. Backlink’i sadece bir link olarak düşünmemek gerekir. Backlink’ler barındırılacakları sitelerde çeşitli şekilde yer alabilirler. Örneğin backlink’in barınacağı sitede bu backlink bir kelime dahi olabilir. Sitenin içinde herhangi bir resim, bir video ya da site içerisinde barınan birçok şey backlink olarak kullanılabilir. Burada önem haiz eden, internet kullanıcısının herhangi bir şekilde verilmiş olan bir bağlantı aracılığı ile kendi sitenize yönlendirilmesinin sağlanmasıdır.

Web tasarımı yaparken backlink elde etmenin yollarından bir tanesi sosyal medya araçlarını kullanmaktır. Twitter, Facebook ya da bilhassa Türkiye için Ekşi Sözlük gibi sosyal ağlara girilecek olan bağlantılar size backlink sağlamış olur. Bunu sosyal medya araçlarında post’ların içerisine linkler yerleştirerek sağlamanız mümkündür. Gene aynı şekildweb tasarım,web tasarımıe internet blogları oluşturarak kendinize backlink’ler edinebilir ya da var olanbloglar içerisinde kendi sitenize yönlenen bağlantılar koydurarak backlink işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak ise forumlar gösterilebilir. Forumlara üyeliğinizi sağlayıp burada ki paylaşımlara sitenizin linkini ekleyerek kendinize backlink edinebilirsiniz. Bunlar dışında backlink alımını başka sitelerin reklam alanlarına link ekleyerek, diğer sitelerden tanıtım yazıları yayınlatarak elde edebilirsiniz. Backlink edinimi sırasında ise bazı kurallara dikkat etmek gereklidir.

Elbette sadece kendi sitenizin linkini her yere yapıştırmakla kaliteli bir şekilde backlink edinmiş olmazsınız. Arama motorlarının SEO’ları,backlinkleri kalitelerine göre değerlendirirler. Örneğin sizin sitenizle içerik olarak hiçbir alakası olmayan sitelerden web sitenize fazla miktarlarda backlink gönderilmesi, sitenize yaptığınız bu olayın arama motorları tarafından anlaşılmasına sebep olabilir ve siteniz arama sonuçlarında gerideki sıralara doğru düşürülür. Aynı şekilde spam yayıcı olarak işaretlenmiş web sitelerinden yoğun bir şekilde backlink alınması, arama motoru tarafından sitenizin cezalandırılması ile sonuçlanacaktır.

Diğer kötü backlink alımlarından birisi de genel ahlaka aykırı sitelerden backlink alınmasıdır. Örneğin içeriğinde şiddet, cinsellik ve buna benzer kabul görmeyen yerlerden siteniz için backlink edinirseniz, bu durum da siteniz için negatif bir değer oluşturacaktır. Bunun yanında aynı metinle çeşitli sitelerden çok fazla backlink edinimi de sitenizin arama motorlarındaki sıralamasının geriye düşmesine sebep olacaktır. Web tasarımı yaparken en iyisi backlink edinimine başlamadan önce arama motorlarının sahip oldukları SEO algoritmaları hakkında detaylı bilgi edinip arama motorlarının hangi durumlarda sitenizi geriye atacağını öğrenmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz