Seo da Linkbaiting Önemi


Seo da Linkbaiting Önemi

Linkbaiting konseptiweb tasarımı uygulamalarında SEO’ya özgünlük için yapılan yardımcı araçlardan sadece bir tanesi. Artık SEO dünyası için büyük önem haiz eden bir konuma gelmiştir. Çok basit olarak açıklamak gerekirse; linkbaiting aslında sadece web sitenize eklediğiniz içerikten ibarettir.

Tabi içerik demişken bir içeriğin linkbaiting kavramına uygun olması demek, o içeriğin güçlü, özgün ve kullanıcının ilgisini cezbedebilen bir konumda olduğunu kabul etmektir. Bu içerik sadece web sitenize yerleştirdiğiniz metin değil; metnin yanında resim, blog makalesi ya da herhangi bir oluşum olabilir. Buna benzer içeriklerinweb tasarımı yaparken linkbaiting olarak adlandırılması için özel olarak tasarlanmış içerikler olmaları gerekmektedir. Yani kullanıcının ilgisini herhangi bir şekilde cezbetmek için tasarlanmış herhangi bir şey.

Bu cezbetme işinin getirisi ise web sitenize eklenecek backlink’lerdir. Çünkü ilgi çekici içerikler kullanıcı tarafından rağbet görecek ve internet kullanıcıları web sitenizde ki bu içeriği diğerleri ile paylaşmak isteyeceklerdir. Bu paylaşımlarda ya başkalarının sizin web site linkinizi kendi web sitelerinin içerisinde paylaşması ile ya da internet kullanıcılarının sizin web sitenizi Facebook, Twitter, internet sözlükleri ve blogları gibi herhangi bir sosyal medya ortamında paylaşması ile sonuçlanacaktır.

Linkbaiting’inweb tasarımı dünyasında kullanıldığı en yaygın yeri örneklemek gerekirse, haber siteleri bu örneklerin en başında gelir. Örneğin, ünlü bir kişinin seksi bir pozu ile beraber “Öyle bir laf söyledi ki, okuduklarınıza inanamayacaksınız” diye haber başlığı atan haber sitesi linkbaiting yapıyor demektir. Buradaki en belirgin linkbaiting olayı, haberin içerisine girince anlaşılacak olan aslında fotoğrafla haberin hiç alakasının olmaması durumudur. Elbette bu kullanıcıların çok hoşuna gitmeyecek bir durumdur.

Daha temiz yollardan linkbaiting yapmanın yolları da vardır tabi. Bunu başarmanın yolu, sitenizi birbirinden ilginç içeriklerle zenginleştirmenizden geçer. Web tasarımı elverdiği sürece sitenizi üzerinde yoğunlaştığınız konu hakkında zengin, ilgi çekici ve hoşa giden içeriklerle ne kadar beslerseniz, insanların beğenisini o kadar çok kazanmış olup, backlink eklemlenmesi işini de o kadar başarılı elde etmiş olursunuz.

Aslında web tasarımı için linkbaiting olayı düzenli ve özenli yazılmış özgün içeriklerin web sitenize kazandıracağı bir çıkarım gibi görünebilir. Fakat gerçekte linkbaiting olayı düzenli ve özgün içeriği bir sonuç haline getiren bir olgudur. Olaya böyle yaklaşmak, bir teknik gözlükle linkbaiting’i irdelemek daha mantıklı görünmekte.

Linkbaiting kullanarak SEO yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, eğer mümkünse sitenize gireceğiniz içeriğin güncel nitelikli olması, yani o an için toplumsal alanda kendisine bir tartışma alanı bulmuş olmasıdır. Bu yüzden en iyi linkbaiting yapabilen web siteleri içeriğinde haber bulunduran sitelerdir. Çünkü her güncel olay bir zaman sonra sıcaklığını yitirecek olsa da, o an için siteye kullanıcı çekme işini fazlası ile yerine getirmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz