Oyun Sitelerinde Tasarım Nasıl Olmalıdır?


Oyun Sitelerinde Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Daha önceki makalemde, makale sitelerinde tasarım nasıl olmalıdır konusu altında, makale sitesinin renklerinden, içeriklerinden ve kullanıcılar tarafından makalelerin kolay bulunmasın gibi konularda bilgiler paylaşmıştım. Bu makalemde ise oyun sitelerinde tasarımdan, oyun sitelerinin özelliklerinden, oyun sitelerinde web tasarım ve bu sitelerin amaçları gibi konularda kısa örneklerle bilgiler paylaşacağım.

Oyun siteleri genellikle 9-16 yaş arası çocuklara hitap etmektedir. Yetişkinler içinde yapılmış oyun siteleri mevcuttur. Fakat çocuk oyunları altında, daha çok çocuklara hitap eden oyun siteleri yetişkinler için hazırlanmış oyun sitelerinden fazla olmaktadır. Oyun sitesi yapmaya karar verdikten sonra nasıl bir web tasarım kullanacağınız, temanız, renginiz ve içeriklerinizin zenginliği hakkında mutlaka bir planınızın olması gerekmektedir. Plansız şekilde bir web tasarım yapmak veya yaptırmak, ileride pişman olmanıza sebep olabilecektir. Bunun en büyük nedeni ise internet ortamında yüzlerce oyun sitesi ve bunların içinden birçok ünlü oyun sitesi bulunmasıdır. Siz bir oyun sitesi yapmaya başlamadan önce, rakiplerinizin artılarını ve eksilerini bilmeniz, internet ortamında oyun sitenizin tutunmasına ve kullanıcı sayınızı arttırmanıza sebep olacaktır.

Rakip olacağınız en iyi oyun sitelerini ziyaret edip, size göre artı yönlerini ve eksi yönlerini oluşturabilirsiniz. Eğer daha önce oyun sitesi yapmamış veya yaptırmamışsanız, artı ve eksi konusunda tavsiye almanız gerekebilir. Bu rakip olacağınız sitelerin artı ve eksileri, size oyun sitesi tasarımı ve geliştirilmesi konularında büyük fikirler verecektir. Buradan yola çıkarak kafanızda bir plan belirleyip, oyun sitesini tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, burada önemli olan web sitenin amacı ve tasarımının birbirini desteklemesidir. Yani sadece yetişkin oyunlarının olduğu bir oyun sitesi yapmak istiyorsanız, tasarımınızda yetişkinlere hitap etmeli ve ayrıca site temanız ve renklerde bu amaca göre seçilmelidir. Fakat her site tasarımında olduğu gibi sadelik olmazsa olmazımızdır. Bu yüzden elinizden geldiğince tasarımda ve renk seçimlerinde sadeliği seçmeniz gerekmektedir. Oyun siteleri içerik bakımından çok fazla olduğundan, ana sayfanın kalabalık ve karışık olabileceğini düşünebilirsiniz. Bunun önüne geçmekte yine sizin elinizde. Burada kullanıcıları sadece oyunlara yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden doğru içerikleri ana sayfada doğru yerlere yerleştirir ve dikkat çekmesi için çok fazla abartıya kaçmadan tasarımınızı süslerseniz amacınıza ulaşmış olursunuz.

Ayrıca oyun siteleri diğer siteler gibi güncel siteler olmaktadır. Bundan dolayı, tasarım yaparken içeriklerinizin düzenli ve çabuk bulunabilir olması önemlidir. Böylelikle siteye yeni içerikler ve değişiklikler yapmak istediğiniz de, daha rahat içerik ekleyecek ve değişikliklerinizi site teması ve rengini bozmadan yapabileceksiniz. Oyun sitesi yaparken isim olaraktan akılda kalıcılığı önemlidir. Oyun sitelerinin ziyaretçilerinin daha çok çocuklar olacağını unutmamamız gerekmektedir. Bundan dolayı, isim alırken akılda kalıcı olması önemlidir. Site adı “oyun…” İle başlaması veya “…oyun” ile bitmesi akılda kalması açısından iyi bir yöntemdir. Oyun sitelerinde tasarım yaparken reklam alanlarının da önemli bir yeri vardır. Bu yüzden tasarım yaparken bu reklam alanları da hesap edilerek yapılmalıdır ki, daha sonralarda bu reklam alanları kullanıcıları rahatsız etmesin. Bu yüzden reklam alanları için ana sayfada yer ayrılmalı ve bu reklamlar kesinlikle ve kesinlikle sitenin amacı dışında reklamlar olmamalıdır. Yani oyun sitesine oyunlarla ilgili reklamlar almanız gerekmektedir.

Diğer makalemde, kullanıcıyı sitede tutmak için tasarım nasıl olmalı, kullanıcıların siteler için önemi,  kullanıcıları rahatsız eden unsurlar gibi konularda bilgiler paylaşacağım.

 

 

Web Tasarım, Bakırköy Web Tasarım, Web Tasarım Bakırköy, Web Sitesi, İstanbul Web Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz