Nedir Bu Seo Dedikleri


Nedir Bu Seo Dedikleri

SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasıdır kısaca. Türkçe belirtmek gerekirse arama motoru optimizasyonu olarak tercüme edilebilir bu. SEO’lar internette var olan arama motorlarının (Google, Yandex vb.) internet sayfalarını daha hızlı, etkili ve daha uygun sonuçlarla gösterebilmesine olanak sağlayan, arama motorlarının çalışma düzenindeki sonuçları kullanıcıya sunarken kullandığı bir nevi kıstaslar içeren algoritmalardır.

Bu algoritmaların nasıl çalıştığı web tasarım dünyasında çalışan biri tarafından doğru bir şekilde incelenir, kavranır ve söz konusu arama motoruna ihtiyaç duyan bu tasarımcının web siteleri, arama motoru şirketlerinin geliştirdiği matematiksel algoritmalara en iyi şekilde cevap verebilecek şekilde düzenlenir. Bu durumda bu algoritmaların çalışma yöntemine uygun web siteleri bu arama motorları tarafından internet kullanıcılarının girdiği veriler doğrultusunda internet kullanıcılarına sunulan sonuçlar arasında daha üst sıralara taşınmaktadır. Kullanıcıların ise önlerine gelen en yakın sonuçlara ulaşmak istemesi doğal olarak bekleneceğinden, arama motorundan elde edilen arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan web siteleri haliyle daha fazla tık almaktadır. Daha fazla hit alan web siteleri ise hem değerini katlamakta hem de reklam pazarı için reklam verebilecek cazip alanlar haline gelmektedirler.

İnternet dünyası bir nevi reklam üzerine kurulu bir oluşum olduğundan, ne kadar çok ve farklı kişiye ulaşırsa bir web sitesi, içinde barındırdığı reklamı da o kadar çok görüntüleniyor ve o kadar çok hitap edeceği kitleye ulaşıyor demektir. Bu bir nevi reyting yarışına dönmüş olan pazarda, kaçınılmaz olarak web tasarımı işi bir görsel ve kullanılabilir site tasarlamanın yanında büyük bir oranda da arama motorlarındaki sonuçlarda daha fazla görünürlük elde etme olarak da büyük bir dönüşüm içerisine girmiştir. Artık web tasarımcıları web sitelerini tasarlarken mutlaka bu algoritmaları göz önünde bulundurmakta ve tasarımlarını arama motorlarının SEO’larınagöre düzenlemektedirler.

İnternetin giderek artan ve gittikçe de artacak olan ekonomik değeri, kaçınılmaz olarak artık web sitelerinin SEO’lara uygun olarak inşa edilmesini bir şart olarak çoktan kabul ettirmiştir. Web tasarımı sektörü, giderek artan bir şekilde hatta tam bir patlama ile artık SEO’dan ayrılamaz bir yapıya bürünmüştür. Bu yüzden sırf bu algoritmalara uygun cevap verebilecek web sitelerine sadece SEO’ya uygun tasarımlar üreten firmalar türemiş ve SEO aslında başlı başına bir sektör olarak internet dünyasında sağlam bir yere kavuşmuştur. Et-tırnak ilişkisi biçiminde web tasarımıve SEO’lar birbiri ile alınır hale gelmiştir.

Bu nedenlerle bir web sitesi tasarımı yapılırken, mutlaka arama motorlarının sahip olduğu bu SEO algoritmalarına uygun olarak hareket edilmeli, web siteleri bu arama motorlarının koşulları ile parallel olarak dizayn edilmelidir. Aksi takdirde her ne kadar tasarımı ile bir web sitesi öne çıksa dahi, kullanıcılar tarafından arama motorları kanalı ile ulaşılamayan web siteleri başarısız bir emek olarak internet dünyasında kendisine yer edinemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz