Makalelerde Anahtar sözcük Yoğunluğu


Makalelerde Anahtar sözcük Yoğunluğu

İnternet tasarimi yaparken SEO uygunluklu bir yazi hazirlanmasi mecburiyetinde yazinin içeriğinin özgünlüğü kadar yazinin barindirdiği anahtar kelime sayisinin da önemi büyüktür. SEO uyumlu bir yazida anahtar kelimelerin çok fazla fazla kullanmasi internet sitesinin erişilebilirliğini arttirmakla eş kiymet kiymet bulunmadiği bunun gibi, tipki biçimde anahtar kelimelerinin olmasi gerekenden daha az kullanmasi da yazinin SEO uygunluğunu düşüren etkenler arasindadir.

Web dizaynı yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de budur. SEO’ya uygun yazilar yazarken anahtar kelimenin yoğunluğunun ne olmasi hakkindaki genel kani bütün yazinin kelime sayisinin yüzde yedisi benzeri bir oranda olmasi gerektiğidir. Lakin, her ne kadar böyle bir tespit herkes tarafindan genel geçer görünse de, aslinda bu yoğunluk oraninin her süre yüzde yedi gibi bir rakama tekabül ettiği söylenemez. Nasil ki internet siteleri kendi aralarinda arama sonuçlarinda üst siralar için rekabet ediyorlarsa, anahtar kelimelerin de böyle bir rekabeti olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer bir anahtar kelime arama motorunda çok aşiri fazla araniyor ise, o zaman bu anahtar kelimenin yazida kullanim sikliği düşürülmelidir. Nedeniyse arama motorlari rağbet gören kelimelerin fazlaca kullaniminda spam değerlendirmesini daha sert bir şekilde uygularlar. Örnek Olarak “film” kelimesi ile “kürdan” kelimelerinin arama motorlarinda aranma sayilari birbirinden fersah fersah uzaktir. O sebepten, internet tasarimcisi SEO’ya müsait makalelerinde anahtar kelime olarak “film” sözcüğünü kullanacak ise, bu kelimenin yazida kullanilma sikliğini daha aşağilara, mesela yüzde dört bu gibi bir seviye çekmelidir. Öteki kelimemiz “kürdan” kullanilacak ise, bu kelimenin yazida bulunma sikliğinda daha esnek davranilabilir. Arama motoru, bu durumda spam karari verirken daha esnek davranacaktir.

Ek olarak anahtar kelime yoğunluğu anahtar kelimenin aranma sıklığından öteki, arasinda kullanilacaği sitenin hit sayisina da bağlidir. Eğer bir site çok fazla yüksek oranlarda hit sayisina sahiptir ise, bu sefer arama motoru algoritmalari bu sitenin güvenilir olduğuna hükmedecek ve sitede uygulanan anahtar kelimelere spam tanisi koyarken daha toleransli hareket etmeye başlayacaktir. Yani bir site ne kadar çok kullaniciya ulaşmiş ise, arama motoru tarafindan spam damgasi yemekten o kadar pratik kurtulacaktir. Ayni şekilde web sitesinin internette ki yaşi ne kadar çok ise, algoritmalar tarafindan o kadar güvenilirliği ispatlanmiş kabul edilmektedir. Yani zamanla var olan siteniz, eğer başina bir iş gelmeden ya da daha spam ile etiketlenmeden yayin hayatina devam ederse, bu arama motorlari vasitasi ile güvenilirliği çok bir site olarak görülecektir. Ek şekilde da sitenin sahiptir bulunduğu backlink sayisi da sitenin spam ile işaretlenmemesinde etkilidir.

Web dizayni dünyasinda SEO’ya özgünlük neredeyse her şey durumuna gelmiştir. Anahtar kelime konsepti ise SEO konusu ile doğrudan ilişkilidir. Bir sitenin SEO orani ne kadar yüksek ise, güvenilirliği o kadar fazladir ve anahtar kelime kullaniminda diğerlerine göre bir adim daha öne geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz