Makale Sitelerinde Tasarım Nasıl Olmalıdır?


Makale Sitelerinde Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Bir önceki yazımda video siteleri hakkında bilgi vermeye çalışmıştım. Video sitelerinin tasarımını, bu tasarımın kullanıcıları çekmek için ne kadar önemli olduğunu, video sitelerinin tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, neler yapılabileceğini anlatmıştım. Bu makalemizde ise makale siteleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Makale sitelerinin tasarımı, neler yapılabileceği, nasıl olması gerektiği ve dikkat edilmesi gerekenleri yazacağım.

İnternet dünyasındaki makaleler bilgi verme amaçlı yazılan yazılardır. Bu yazıların konusu insanların merak edebileceği konulardan, cevabı çok fazla aranan sorulardan seçilmelidir. Makale siteleri ise bu konular hakkında yazılmış yazıların paylaşıldığı sitelerdir. Bu sitelerin genel amacı insanları bilgilendirmek ve bilen kişiler tarafından yazılan yazılarla bilmeyen, merak eden kişilerin öğrenmesini sağlamaktır. Hemen her konu hakkında yazılmış makaleler internet dünyasında mevcuttur. Eskiden sadece forumlarda bu yazılar paylaşılırken artık sadece makalelerle dolu siteler görmek de mümkün. Birazda bu makale sitelerinin tasarımı hakkında bilgi verelim.

Tasarım konusunda önceki makalelerimizde sizlere tavsiyeler vermiş, uyarılarda bulunmuştuk. Neler yapılabilir, nasıl bir tasarım oluşturulmalı sorularının cevaplarını vermiştik. Makale sitelerinde de tasarım konusunda hemen hemen aynı durumlar söz konusudur. Sadelik, kullanma kolaylığı, hatırlanabilirlik, kullanıcıya hitap etme ve bunlar gibi önemli noktalar makale sitelerinde de geçerlidir. Yani makale sitelerinde tasarım kullanıcıya hitap etmeli, kullanış kolaylığı sağlamalı ve sitenin kullanımı hatırda kalmalı, tasarımda seçilebilecek renkler makale sitesi için uygun olmalı, site sadelik ve gösteriş bakımından kullanıcıları cezp etmelidir.

Kullanım kolaylığı bakımından insanlar aradıkları yazıları, makaleleri rahatlıkla bulabilmelidir. Eğer kullanıcı aradığı konuda aradığı makaleyi bulamıyorsa, zorluk çekiyorsa bu makale sitesini tercih etmek istemez. Bunun önüne geçmek için de önce kategorize etmek daha sonra ise sınıflandırma yapılmalıdır. Kategorize ve sınıflandırma işlemleri kullanıcının aradığı, merak ettiği makaleyi daha rahat bulmasını sağlar. Bu kategorize etme ve sınıflandırma işlemi ise makalenin ana temasına ve konusuna bağlı olmalıdır. Mesela Göktürkler ile ilgili bir makale yazılmış diyelim. Bu makaleyi önce “Tarih” kategorisine sonra da “Türk Tarihi” sınıfına ayırabiliriz. Bu sayede Göktürkler ile ilgili makale arayan kullanıcılar bu makaleleri daha rahat bulacaktır. Yapabileceğiniz bir diğer şey ise bu kategorileri ana sayfada göstermek olabilir. Ana sayfada bu şekilde bir tablo veya bar oluşturursanız kullanıcıların ilgisini de çekmiş olacaksınız. Ayrıca site tasarımını kötü etkilememek ve kullanıcıların reklam içerisinde boğulmamasını sağlamak için de reklam köşelerini iyi seçmeniz gerekir. Makale sitelerinin amacı kullanıcıları bilgilendirmek olduğundan dolayı tasarım, internetle ilgili hiçbir şey bilmeyen bir insanın anlayabileceği şekilde hazırlanmalıdır.

Yani sadece reklamlardan değil gereksiz içeriklerden de kullanıcı boğulmamalıdır. Sade bir tasarım olmalı, kullanıcılar gereksiz içeriklerle vakit kaybetmemelidir. Ana sayfanın tasarımında kategorilerin yanında son yazılan makaleleri, son okunan makaleleri, en çok okunan makaleleri de göstermeniz yararlı olacaktır. Ayrıca makaleleri yazarına göre kategorize etmekte sitenin gelişmesine fayda sağlayabilir. Çünkü kullanıcılar bir yazarın makalesinden memnun kaldıklarında aynı yazarın başka makalelerini de okumak isteyebilir. Makale sitesinin arama çubuğuna da bu türden kategorileri koymak kullanıcının arama yapmasını daha da kolaylaştıracaktır.

 

 

 

Web Tasarım, Bakırköy Web Tasarım, Web Tasarım Bakırköy, Makale Sitelerinde Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz