Kullanıcıyı Sitede Tutmak İçin Web Tasarım Nasıl Olmalı ?


Kullanıcıyı Sitede Tutmak İçin Web Tasarım Nasıl Olmalı ?

İçeriğine göre seçmemizdi mesela oyun sitesinde kız oyunları ağırlıklı olacaksa pembe tonları daha çok kullanmamız , şayet erkek oyunları daha çok ağırlıkta olacaksa mavi tonları kullanmamız yararımıza olacaktır. Bir diğer konu ise oyun türlerini doğru bir biçimde gruplamamızdır, kullanıcılar buna çok dikkat etmektedirler, bu kullanıcı için pratik açıdan çok yarar sağlayacağı için türleri doğru bir biçimde gruplamalıyız.

Bugün ki işleyeceğimiz konu kullanıcıyı sitede nasıl tutarız , kullanıcıyı sitede tutmak için web tasarımımızı ne yönde yapmalıyız.Mesela bir düşünün dünyaca ünlü sitelerin tasarımını youtube ve facebook u örnek verelim, bu sitelerin sade ve zarif bir tasarımı vardır.Bu sitelerin ana amacı, sitelerin kullanabilirlik durumu ve pratik olmasıdır, gördüğünüz üzere arama butonu en başta ve göreceğimiz bir yerde yer alır.Fakat alkışlarlayaşıyorum sitesini ele alırsa arama butonu problemiyle karşı karşıya kalacağız çünkü çok küçük bir alan ayrılmış ve çok kötü bir yere konulmuş.Bir site de arama butonu çok önemlidir.Kullanıcının en çok kullandığı buton arama butonudur. Çünkü kullanıcılar gideceği linke pratik yoldan ulaşmak ister , aslında google un bu kadar çok kullanılma sebebi de budur ,insanlar facebookun link adresini bildikleri halde google girerek facebooku aratmaktadırlar. Sitemizin içeriğinde göre arama butonunu güzel bir yere konumlandırmalıyız ve her şeyden önce göze hitap eden, göze takılan bir şey olmalıdır.

Web tasarımda önemli olan temel unsurların en başında link boyutları yer almaktadır.Link boyutlarını göze görünür biçimde ayarlamalıyız.Kullanıcıları web sitemizde tutmamız için en önemli şey bir kere sitemizin kullanışlı ve pratik olmasıdır,kullanıcının sitemizin içeriğinde bulunan ve kullanıcıların istediği şeyleri kolay bir biçimde gerçekleştirebiliyor olması önemlidir. Bu anlamda ise tasarımda yapacağınız rötuşlardan birincisi arama butonunu güzel bir yere koymak , ikincisi rengi güzel ayarlamak , üçüncüsü ise kullanıcıların sorularına yanıt bulmak ,yani kullanıcının siteyi maksimum seviyede kullanabilmesidir.

Diğer makalemizde web sitemizde flash tasarımı nasıl olmalı bunu irdeleyeceğiz. Öncelikle web tasarımda en ciddi konulardan biri flash tasarımıdır ki sitemize önemli ölçüde görsellik katar. Sitemizde kullanıcıyı etkileyici en önemli özelliklerden birinin tasarım olduğundan daha önce bahsetmiştik ve bu tasarımı renklendirmek için flash kullanabilirsiniz , sitenize flash aracılığı ile bir çok görsel banner getirebilirsiniz ki siteniz bu bannerlar ile birlikte çok renkli bir görünüm kazanacaktır. Fakat yine de facebook ve youtube un kullandıkları gibi aşırıya kaçmayıp sade ve kullanışlı bir tasarım yapmak zorundayız.

Sade ve kullanışlı bir tasarım kullanıcın konsantrasyonunu arttırarak kullanıcıyı motive etmektedir,web tasarım da temel amaç odaklanmayı sağlamaktır.

 

 

 

Kullanıcıyı Sitede Tutmak İçin Web Tasarım Nasıl Olmalı, Web Tasarım Nasıl Olmalı, Kullanıcıyı Sitede Tutmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz