Herkez İçin Seo Uygulamaları


Herkez İçin Seo Uygulamaları

Kuşkusuz web tasarımı SEO ile birbirinden ayrılamaz bir bütün haline geldi. Eğer bir site sahibi iseniz, SEO yu dert etmemeniz için hiçbir neden bulunmamakta. İnternet kullanıcıları bir web sitesi için dükkânı ziyaret etme ihtimali olan bir müşteri gibidir. Kullanıcılar da dükkanın yerini arama motorları olmadan bulamayacakları için ve elbette arama motorları güçlü bir şekilde SEO tabanlı çalıştıkları için, web tasarımından sonra gelen ilk durak, sitenin SEO algoritmalarına uygun olarak biçimlendirilmesi olacaktır.

Bir web sitesinin SEO’ya uygun olarak biçimlendirilmesinin ilk ve en temel yolu anahtar kelimeler yani keyword’tür. Anahtar kelimeler bir nevi marketteki ürünlerin üzerindeki ürün adıdır aslında. Sattığınız şeyin niteliğini belirten birkimliktir. Alıcı, elbette içinde ne olduğunu bilemeyeceği bir paketi almaz. İşte bu yüzden sitenizi oluşturmaya başlamadan önce ilk başta atmanız gereken adım, sitenize en uygun anahtar kelimeleri belirlemektir. İnternet üzerinde bulunan birçok anahtar kelime aracını kullanıp oradan ettiğiniz sayısal verilerle size en uygun ve siteniz için en doğru anahtar kelimeyi bulup kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Elbette sadece anahtar kelimeyi bulmak yeterli değildir. O anahtar kelimenin nerelerde ve ne sıklıkta kullanılacağı da SEO algoritmalarını ilgilendirir. Örneğin, çok sayıda anahtar kelime kullanımı arama motorlarının sizi spam yayan bir web sitesi olarak işaretlemesine yol açabilir. Bu aşamadan sonra ikinci ayak web sitesi içindeki arama optimizasyonudur.

Site içinde arama optimizasyonu yaparken birkaç noktaya dikkat etmekte fayda vardır. İlk önce yapılmaması gereken şeyi söylemek gerekirse, web sitesi belirlediğiniz anahtar kelime ile doldurulmaya çalışılmamalıdır. Bu optimizasyon sitenizde yer alan sayfaların içeriklerinin ilgili olduğu konu ile birebir ilintili olmasını sağlamakla ilgilidir. Bir örnekle belirtmek gerekirse, bir sağlık sitesi içerisindeki kanser sayfasında, sadece kanser hastalığı hakkında ki bilgiler oraya girilmelidir. Yani kanser hastalığı sayfasında AIDS ile ilgili bir içerik olmamalıdır.

Bunun yanı sıra web sitenizin içerisinde bulunan görseller ve linkler uygun şekilde etiketlenmeli ve bunlar düzgün açıklayıcı metinlerle içeriklerinin konusu hakkında güçlendirilmelidir. Bu şekilde web tasarımınıza devam ederseniz, bu sizin sitenize aynı zamanda kullanılabilirlik açısından ekstra puanlar kazandıracaktır.

Web tasarımı için diğer bir SEO uygulaması ise sitenize yönlendirme yapabilecek herhangi bir sitede link sahibi olmanızdır. Bu sizin sitenize bir nevi referans olarak pozitif bir kazanım sunar. Elbette site dışı ne kadar çok bağlantı linkiniz, sizi referans gösteren köprüleriniz varsa bu web siteniz için iyidir. Ama mesele bu linklerin sayısının arttırılmasından ziyade, nitelikli dış bağlantılara sahip olmaktır. Yani size referans gösterecek sitenin büyüklüğü ve tanınırlığı bu linklerin niteliğini arttıracak en büyük özelliktir. Aynı şekilde bu linklerin nitelikli olmasını sağlayan başka etken de linkinizin geçtiği yerin içeriği ile sizin linkinizin içeriğinin uyumudur.

 

 

 

Herkez için Seo Uygulamaları, Seo Uygulamaları, Yeni Başlayanlara Seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz