Google Cezaları Karşısında Yapılması Gerekenler


Google Cezaları Karşısında Yapılması Gerekenler

Şüphesiz ki web tasarımı yaparken SEO’ ya uygunluk adımlarının atılması gerekmekte. Fakat internette bahsi geçen SEO uygulama metotlarını web sitenize bütünleyerek atmış olduğunuz yanlış adımlar Google tarafından fark edilebilir ve bu durum sizin Google tarafından cezalandırılmanıza yol açar. Bu ceza tabi ki Google tarafından sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmesinin engellenerek web sitenizin daha alt sıralara çekilmesi şeklinde olmaktadır. Bu cezalandırmaya sebep olabilecek bir sürü durum vardır. Siz web tasarımınızı yaparken eğer SEO’ nun arka kapılarından dolanmayı tercih ederek algoritmayı yanıltmaya çalışmışsanız ya da internetten web sitenize aslında size ait olmayan içerikleri yerleştirmiş yani bir nevi kopyala/yapıştır yapmışsanız, bu gibi durumlar web sitenizin cezalandırılmasına, arama sonuçlarında aşağı çekilmesine neden olacaktır.

Google’ dan web tasarım sürecinde ceza almak sadece küçük ölçekli web sitelerinin başına gelen bir durum değil elbette. Bazen sıralamalarda belli keyword’ ler için kendisine iyi yer edinmiş siteler de ceza ile karşı karşıya kalabilmekte. Fakat bu sitelerin mali güçleri yüksek olduğu için, tekrardan SEO çalışmalarına büyük miktarlar harcayıp sıralamalarını geri alabilmektedirler. Eğer küçük bir site sahibi iseniz ve Google’dan web siteniz ceza almış ise, sizin de bunu düzeltmek için atabileceğiniz adımlar mevcut.

Google’ dan web tasarımı sürecinizde ceza almanız halinde yapmanız gereken ilk hareket Google’ ın size verdiği bu cezanın doğru bir karar olup olmadığına bakmaktır. Bundan emin olduktan sonra web siteniz için attığınız hangi adımların sizin bu cezayı almanıza sebep olduğunu bulmaya çalışmaktır. Ceza sebebinizi belirledi iseniz, elbette yapacağınız şey bu adımda bu cezanın sebebini ortadan kaldırmak olmalı. Süregelen bir çarpıklıkla devam edip cezanızın kalkmasını talep edemezsiniz doğal olarak.

Ardından Google ile irtibata geçmek en iyisi olacaktır. Google için bir iletişim formu doldurarak bu formu Google’a ait webmasterlar için hazırlanmış olan bloğa iletiniz. Bu iletişim formunda sitenizin Google tarafından ceza aldığını düşündüğünüzü ve bunu fark ettikten sonra cezayı gerektiren sıkıntıları ortadan kaldıracak hamleler yaptığınızı belirtin. Google’ dan web sitenizin tekrar gözden geçirilmesini talep edin.

Bütün bunları yaptıktan sonra sahip olduğunuz web sitesinin sıralamasını geri almanız için iyileştirmeler yapmaya devam etmeniz gerekmekte. Maalesef Google tarafından ceza almak size ekstradan ve gerçekten önemli bir yük çıkartacaktır. Zamanında yaptığınız SEO konusunda ki iyileştirmelerinizi hem gözden geçirip hem de tekrardan optimize etmeniz gerekecektir. Ayrıca var olan optimizasyonlarınızın geliştirilmesini sağlamalı, siteniz için tekrardan yeni SEO çalışmalarına vakit kaybetmeden başlamalısınız. Bunun için daha kaliteli sitelerden backlink’ler edinmeye çalışmalı, Google açısından web sitenizin kayda değer olduğunu kanıtlamanın yollarına devam etmelisiniz.

Ancak bu şekilde tasarladığınızı web sitenizi yeniden arama motoru sıralamalarında eskiden sitenizin bulunduğu sıralara taşımanız mümkün olabilecek, bu da apaçık ortadadır ki size para ve nakit kaybı demek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz