En Ünlü Sitelerin Tasarımdaki Başarısı


En Ünlü Sitelerin Tasarımdaki Başarısı

Diğer makalemde, web tasarımda yazılım entegrasyonu nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir ve yazılımda uygulama alanları gibi konular hakkında kısaca bilgiler paylaşmıştım. Bu makalemde ise sizlere ünlü sitelerin, fenomen olmuş sitelerin tasarımdaki başarıları ve bu siteler hakkında bilinmeyenleri sizlerle paylaşacağım. Tasarımda sadeliğin önemi başlıklı makalemde, Facebook ve Twiter tasarımı hakkında kısaca bir bilgi vermiş olup, bu siteler üzerinden sadelik konusuna örnek vermeye çalışmıştım. En ünlü sitelerin tasarım konusundaki başarısı konusunda da Facebook ve Twitter’dan bahsetmemiz gerektiğine inanıyorum.

Web tasarım, basit kodlarla bir siteyi oluşturup, sadece sade olup olmamasına dikkat etmekle sınırlı değildir. Web tasarım programlarının artması ve gelişmesiyle birlikte birden fazla kodlama sistemi gelmiştir ki, bu da web sitelerine görsellik açısından yaratıcılık katmış olup, ayrıca sade olmasına da fırsat tanımıştır. Web tasarım alanında çalışan insanların kişisel bir web sitesini hazırladıktan sonra siteyi geliştirmeye ve büyütmeye başlamaları gerekmektedir. Bu yüzden bu işlerle uğraşan kişilerin, sabırlı ve bir siteyi geliştirirken yaratıcı olması gerekmektedir.  Web tasarımdan bahsetmemizin sebebi ünlü sitelerin özellikle Facebook gibi çok kısa sürede fenomen olan sitelerin, ilk ortaya çıktığı zamanlarda nasıl bir tasarıma sahip olduğunu belirtmek istememdendir. Facebook ilk çıktığı yılda, sadece arkadaş ekleme, resim ekleme, profil resmi ve bildirim alanı denilen küçük bir sosyal paylaşım sitesi idi. Facebook ilk çıktığı zamanlarda (kullananlar çok iyi bilirler), Facebook’a kayıt olmak bile uzun süre alan bir işti. Facebook şu anki tasarımıyla, ilk çıktığı dönemdeki tasarımı arasında çok az farklılıklar bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki Facebook sitesi renk karmaşasından uzak, sade bir site olarak yapılmış ve şu an bütün dünyanın hatta ünlülerin bile kullandığı Facebook, aynı sadeliği aynı renk uyumunu korumuş durumdadır. Facebook, tasarım olarak çok ilginç veya sıra dışı bir tasarıma sahip değildir. Fakat web sitelerinde tasarım ve amaç birbirini destekleyen tabiri caizse iki dost olmaktadır. Tasarım ne kadar yaratıcı ve sade olursa olsun, eğer site birden fazla amaca hizmet ediyor veya amacının dışında içeriklere sahipse, bu sitenin ziyaretçi sayısı günden güne azalmaya başlayacaktır. Twitter’da aynı şekilde Facebook gibi amacına göre en iyi tasarımı ve sadeliği yakalamış olup Twitter’da kısa bir sürede ünlü siteler arasında girmiştir. Peki, sadece sosyal ağ sitelerinde mi tasarım ve amaç önemlidir? Diye bir soru sorduğunuzu duyar gibiyim.

Sadece sosyal ağ sitelerinde böyle değildir. Bir video sitesi örneği ile de konumuza devam etmek istiyorum. Alkişlarlayaşıyorum web sitesi, tasarım başarısı ile de ünlü bir site durumundadır. Alkislarlayasiyorum, ilk yapıldığı dönemde yine sade ve amacına uygun şekilde içeriklendirilmiş bir site olduğunu söyleyebiliriz. Sitede kullanılan renkler ve amacına göre yapılan tasarımla, kısa sürede kullanıcı sayısı artmış, günlük olarak takip edilmeye ve güncel bir site olmayı sürdürmüştür. Site amaç olarak, tamamen nostaljik videolar üzerine kurulu bir sitedir. Fakat güncel olaylar ve farklı video kategorisiyle de hizmet sunmaktadır. Amaç, eski ve nostaljik videolar olunca arka plan renkleri ve tasarımda eskileri yansıtmıştır. Bundan dolayı da birçok kullanıcının video ekleyebildiği yorum yapabildiği ve güncel olayları takip edebildiği bir site haline gelmiştir.

 

 

Web Tasarım, Bakırköy Web Tasarım, Web Tasarım Bakırköy, İnternet Sitesi, Web Sayfası Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz