E-Ticaret Sistemleri Ve Seo


E-Ticaret Sistemleri Ve Seo

Gün geçtikçe alışverişin her türlü çeşidi mağazalardan kopup e-ticaret sitelerine taşınmaya başlamış durumda. Web tasarımı sektöründe bu yüzden bu konu ile ilgilenen çok fazla tasarımcıya ihtiyaç duyulmaya başlandı. E-ticaret sitelerinin de bu ticari olayları yürütebilmeleri için göz önünde olmaları gerekmekte.

İlk tavsiye olarak e-ticaret sitenizde ya çok fazla rağbet gören ya da herhangi bir özelliği ile dikkat çekici olan ürünleri barındırmak olarak söyleyebiliriz. Bunu dükkânının önüne satacağı malzemelerden bazılarını çıkartan dükkân sahibi gibi düşünebilirsiniz. Amaç herkesin görebileceği bir yere ya dikkat çekici ya da herkesin ihtiyacı olabilecek ürünlerden bazılarını koyarak dükkânın görünürlüğünü arttırmaktır. Çünkü genelde özellikli bir ürün için girilen bir alışveriş yerinden aslında hiç aklınızda olmayacak şeylerle çıktığınız çok olmuştur. Aynen bunun gibi, eğer kendi içerisinde çok özelleştirilmiş bir ürün yelpazesine sahip değilseniz, siz de bu bahsi geçen ürünlere sitenizde yer verebilirsiniz. Web tasarımı yaparken bu konuya da dikkat etmeniz önerilir.

Mağazaya gidip alışveriş yapmanın temelinde yatan bir şey de, alıcının ürünü yerinde görüp seçebilme olanağına sahip olmasıdır. Elbette internet ortamında böyle bir olanak mümkün değil. Fakat bu tandansı yakalayabileceğiniz bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin, ürün görsellerinizi kaliteli olacak şekilde web sitenize yükleyebilirsiniz. Ayrıca bu görselleri ürünü çeşitli açılardan gösterecek şekilde çoğaltabilirsiniz. Büyüteç gibi akıllı araçlarla sitenize gelen alıcının ürün resminizi daha ayrıntılı olarak incelemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sattığınız ürün fonksiyonel alet nev’inden bir şey ise, ürünün deneme videolarını sitenize yüklemenizde sizin web siteniz için ekstra bir artı olacaktır. Kısaca web sitenizde yer alan ürünlerle ilgili ne kadar detaylı bir anlatım sağlayabilirseniz, alıcılar üzerinde o kadar fazla bir görsel etki bırakmış olursunuz. Bu da alıcının sizi seçmesi için ekstra bir puan olarak yazılacaktır sitenizin hanesine.

Diğer bir husus, ise e-ticaret sitenize gelen kullanıcıların sitenizdeki ürünler hakkında yorumlar yapabilmelerini sağlamak ve tabi bu yorumların herkes tarafından görünebilir olmasını da gerçekleştirmektir. Web tasarımınızı mutlaka bunu da göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Çünkü yorumlama sistemi, ilk bakışta ürünlerinizden memnun kalmayan kullanıcıların sattığınız ürünü kötülemesine yol açacağı gibi görünebilir. Fakat durum böyle olsa bile, olumsuz yorumlar bu sefer sitenize güvenilirlik konusunda bir değer kazandırır. Kullanıcılar, sürekli güzel yorumların yanında aslında kötü yorumlar da görmek isterler. Çünkü sürekli methedilen bir şeyin mümkün olmayacağını herkes bilir.

E-ticaret konusunda bu önerileri web sitenize entegre etmek ve web tasarımı yaparken bunlara dikkat etmek şüphesiz size SEO anlamında çok şey kazandıracaktır. E-ticarette önemli olan kullanıcıların memnunluğunu sağlamak olduğu kadar, aynı zaman da çok fazla ürün gösterimine sahip olabilmektir. Bunlar gibi uygun SEO taktikleri ile, web sitenizin ticaret oranını arttırmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz