Dmoz Ve Seo İlişkisi


Dmoz Ve Seo İlişkisi

DMOZ, internet üzerinde yer alan en büyük indeksleme sitesidir. İsim orijinal olarak “director.mozilla.org” adresinden gelmektedir. Ayrıca “The Open Directory Project” olarak da bilinir. Türkçe söylemek gerekirse “Açık Dizin Projesi” tanımı uygundur. Web tasarımı dünyası için çok önemli bir yeri olan DMOZ, internet üzerinde yer alan neredeyse bütün arama motorları tarafından kullanılır, arama motorları önbelleğe alma işlerini bu site üzerinden yaparlar. Hal böyle olunca, DMOZ SEO dünyası içinde büyük bir önem arz etmektedir.

SEO deyince elbette akla Google gelmektedir. Google ise DMOZ’a büyük önem haiz etmekte, indekslenme işlemlerini yaparken sitenin DMOZ’da kayıtlı olup olmamasını da göz önünde bulundurmaktadır. Yani DMOZ’a kayıtlı bir site demek, güvenilirliği de kanıtlanmış bir site demektir. Çünkü DMOZ, kendi bünyesine kayıt ettireceği siteleri seçerken bazı kriterleri uygulamakta, bu da Google için bir referans kaynağı anlamına gelmekte. Bu yüzden web tasarımı ile ilgilenen bir kişinin DMOZ üzerinde kayıt altına alınacak bir site yapması önem arz etmekte.

Peki,DMOZ’unbir siteyi indekslerken dikkat ettiği unsurlar nelerdir?
Öncelikle DMOZ üzerinde sitenizin kayıt altına alınması için sitenizde hiçbir şekilde ahlaka aykırı, suç teşkil eden, bir grubu ya da topluluğu ya da toplumda her hangi bir şekilde var olan bir alt grubu rencide eden içeriklerin kesinlikle olmaması gerekir. Eğer siteniz buna benzer içeriklere sahipse DMOZ üzerinde bir kayıt altında tutulmaz ve bu da Google’da ki itibarınızın büyük ölçüde yitirildiğini gösterir.

DMOZ’da kayıt altına alınmak için dikkat etmeniz gereken bir başka şey ise sitenizin içeriğini web tasarımı sürecinde özgün bir şekilde inşa etmenizdir. DMOZ, adeta internetin çöplük haline gelmemesi için savaş veren bir sitedir. Sürekli tekrar eden bilgilerden oluşan bir yığının niteliği hakkında iyidir demek abesle iştigal edecek bir durum olur. Aynı şekilde, DMOZ bu içeriklerin doğru olup olmadığını da göz önünde bulundurur. Hiçbir geçerliliği olmayan, sadece aramalarda görünürlüğü elde etmek için meydana getirilmiş siteler DMOZ tarafından kayıt altına alınmayacaktır.
Bir diğer unsur da DMOZ başvurusunda siteniz için seçtiğiniz kategorinin sitenizin içeriğine uygun olup olmamasıdır. Yani kategori olarak sağlık diye belirttiğiniz sitenin içerisine film eleştirileri dolduramazsınız. DMOZ’un bunu kabul etmemesinin sebebi, söylenmiş yalanlarla uğraşmak elbette değil. Eğer böyle bir kategori sunulmasa DMOZ tarafından, örneğin internette DMOZ onaylı diye girilen bir sitede bir anda porno içeriğe maruz kalabilirdiniz. Bu yüzden web tasarımı bir nevi her şeyin sitesini yapabilmek değil de, olabildiğince daraltılmış kategorilerde en iyi içeriği sağlamaktır. Ayrıca DMOZ, sitenin kendi içeriğinin düzgün yazılmış olması ile ilgilendiği gibi, sizin DMOZ’a başvuru yaptığınızda başvuruya girdiğiniz bilgileri dahi ret sebebi olarak görebilmektedir. Bu yüzden içeriğin imla hatalarından arındırılmış olması gerekir.

 

 

 

Web Tasarım, Dmoz, Web Tasarım Ve Dmoz, Dmoz Başvurusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz