Çapraz Link Değişimi


Çapraz Link Değişimi

Çapraz Link Değişimi

Günümüzde internet üzerinden hemen her şeyi halletmek mümkündür. Çünkü arama motorları sayesinde insanlar aradıkları konuyla ilgili olan internet sitelerine  oldukça kısa sürede ulaşabilmekte ve bu sayede de istedikleri şeyi yapabilmektedirler.

Link Değişimi Nedir?

Arama motorları, kişilerin aradıkları kelimeleri içeren web sitelerini belirli bir sıralama kriteri içerisinde listelemektedir.
Bu listeleme yönteminde web sitelerinde geçen anahtar kelimelerin önemi büyüktür. Ancak günümüzde internet sitelerinin sayısının milyarlarla ifade edilen sayılara ulaşması ve anahtar kelimelerin hemen her web sitesinde kullanılmasından dolayı artık arama motorları da anahtar kelime dışında bazı sıralama yöntemleri belirlemişlerdir.
Belirlenen bu sıralama yöntemlerinden birisi de link değişimi yöntemidir. O yüzden de Çapraz Link Değişimi Nedir sorusunun cevabını vermeden önce link değişiminin ne olduğunu açıklamak gerekmektedir. Link değişimi bir sitenin linkinin diğer bir sitede yayınlanmasıdır. Link paylaşımı yapan bu siteler Google tarafından güvenilir siteler olarak kabul edilmektedir. İşte bu link değişimi işleminde Google kendine göre bir sistem kurmuştur ve link değişimi yapan sitelerin durumuna göre onlara ‘pagerank’ adı verilen bir puan vermektedir. Pagerank puanı yüksek olan siteler de arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında ilk sıralarda gösterilmektedir.

Çapraz Link Değişimi Nasıl Yapılır ?

Özellikle Google tarafından son derece önem verilen link değişimi iki türlü yapılmaktadır. Birincisi iki web sitesinin adreslerini birbirlerinin web sitelerinde yayınlaması şeklinde yapılan düz link değişimidir. Düz link değişimi bazıları tarafından kötüye kullanıldığı ve bu nedenle de yanıltıcı olabildiği için Google tarafından artık dikkate alınmamaya başlamıştır. Artık düz link değişimi yapan sitelere pagerank puanı verilmemektedir. Link değişiminde bir diğer yöntem ise çapraz link değişimidir. Bu link değişiminde siz sitenizden karşı tarafın a isimli sitesine link verirsiniz. A isimli sitenin sahibi de yine kendisine ait b isimli sitesinde sizin sitenize link verir. Bu sayede bu web siteleri arasındaki bağlantı tespit edilememektedir. Bu sayede de her iki site de pagerank puanı kazanmaktadır.

Dolayısıyla Çapraz Link Değişimi Nedir konusunda yapılacak olan açıklama, bu link değişiminin üç farklı site arasındaki link değişimi olduğudur.
Çapraz link değişimi özellikle son dönemlerde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Çapraz link değişiminde önemli olan nokta linkinizin paylaşıldığı web sitesinin PR değeri yüksek olan bir site olmasıdır. Çünkü artık internet sitelerinin de bir PR değeri yani bilinirlik değeri vardır. Bu nedenle de PR değeri yüksek olan bir site ile yapılacak çapraz link değişimi arama motorlarında ilk sıralarda yer alma adına her zaman daha fazla fayda sağlayacaktır. Ayrıca çapraz link değişimi yaparken link değişimi yapılacak sitenin faaliyet alanı ile sizin sitenizin faaliyet alanının aynı ya da birbirine yakın olması da oldukça önemlidir. Çünkü birbirine yakın faaliyet alanları olan web siteleri arasındaki çapraz link değişimi Google açısından daha değerlidir. Tüm bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere Çapraz Link Değişimi Nedir diye bakıldığında bu link değişiminin Google tarafından oldukça önemli bir yere sahip olduğu söylenecektir.

 

 

Çapraz Link Değişimi, Link Değişimi Nedir, Çapraz Link Değişimi Nasıl Yapılır, Seo Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz