Bütün Sosyal Ağlarda Geçerli Olan Kurallar Nelerdir


Bütün Sosyal Ağlarda Geçerli Olan Kurallar Nelerdir

Sosyal medyada aktif olmak ve dikkat çeken bir profile sahip olmak isterseniz, belli bir disiplin içerisinde sayfanızı kontrol etmeniz gerekiyor. Fakat bu kuralların bir yazılı metni olmadığı gibi kuralları belirleyecek bir sosyal mecra mevcut değildir. Deneyerek öğrenilebilecek olan bu kurallar her toplumda farklılıklar gösterebiliyor.  Sosyal medyada bulanan bu kurallara uymak son derece önemlidir.

Sosyal ağlarda gerçekleştirdiğiniz paylaşımlardan tutunda harcadığınız vakitlere kadar birçok kuralınız olmalı ve bu kurallara uygun olarak sosyal hesaplarda vakit geçirmeniz gerekiyor. Bu kuralları tek çatı altında ve sosyal medya alanlarının konularına göre sıralarsak sizlere bu konuda daha detaylı bilgi vermiş oluruz.

Bütün Sosyal Ağlarda Geçerli Olan Kurallar Nelerdir ?

– Gün içerisinde sosyal hesabı kullandığınızı belli edecek paylaşımlar ya da sizin aktif olduğunuzu gösteren etkileşimler de bulunun. Bu sayede arkadaşlarınız sizin aktif olduğunuzu bilecek ve sizi sohbet ve diyaloglara dahil edeceklerdir. Burada dikkat etmeniz gereken sosyal hesabınızda çok fazla vakit geçirmemek ya da geçirdiğiniz araları çok uzun tutmamaktır.

– Size yapılan yorum ya da paylaşımlara yanıt verme süresini elinizden geldiğince kısa tutmaya gayret edin. Bu sayede arkadaşlarınız size çok çabuk ulaşabileceklerini anlarlar.

– Hashtag kullanın ama bunu kullanırken asla abartmayın. 10 hashtag yapmak iyi bir şey olmadığı gibi  insanları bu paylaşımlarla boğmamış olursunuz.

– Tüm paylaşımlarınızda eğlenceli ve esprili olmak her zaman için en doğrusudur.

– Sevdiğiniz kişilerden bahsederken biz diyerek söz etmeniz bütünlük ve samimiyet doğuracağını asla aklınızdan çıkarmayın.

Twitter Da Geçerli Olan Ana Kurallar Nelerdir?

– Sizi takip hemen yanı vermeyin, gerektiği zaman iletişim sağlayarak onlarla diyalog kurun. Hemen bir takibe cevap vermek profiliniz açısından iyi olmayacaktır.

– 140 karakteri doldurmak için uğraşmayın. Unutmayın kısa ve net paylaşımlar uzun paylaşımlardan her zaman için daha iyidir. Basit ve anlaşılabilir paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

– Paylaşılmış olan Hashtag’lerinin aynısını kullanmak yerine, yaratıcılığınızı kullanın. Bu mecrada başkalarının paylaşımlarını kullanmak yerine kendi paylaşımlarınız emin olun daha fazla ilgi görecektir.

– Takipçi satan kişilerden asla takipçi satın almayın.  Bu son derece gereksiz ve sizi küçültecek bir davranış olacaktır. Sizi takip eden 100 kişi, tanımadığınız 1 000 takipçiden daha iyi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

– Twitlerinizda anahtar kelimeleri kullanmak gereksizdir, bunu asla yapmayın.

Facebook Kuralları Ve Size Katkıları Nelerdir?

– Kendi gönderinizi beğenmek son derece yanlış bir yaklaşımdır. Paylaşımlarınızı siz değil bırakın başkaları beğensin bu kural facebook kullanıcıları için oldukça kritiktir.

– İzin almadan arkadaşlarınızı etiketlemekten uzak durun. Arkadaşlarınızla aynı mekanda olsanız bile arkadaşlarınız etiketlenmek istemeyebilir. Bu hem sizi hem de arkadaşınızı zor duruma düşürebilir.

– İletinizle gereksiz kişileri gönderilerinize dahil etmeyin.

– Asla yaptığınız paylaşım ya da yorumlarınız için arkadaşlarınıza beğenmesi için baskı yapmayın. Bu durum sizi küçültecektir. Bırakın arkadaşlarınız kendi isteği ile yorum yapsın ya da beğensin.

– Bağlantı taleplerinizi kişisel olarak kurgulayın. Neden bağlantı kurmak istediğinizi ve bunun nedenlerini mutlaka yazmayı ihmal etmeyin. Unutmayın Facebook alanı profesyonel sosyal ağdır ve sebeplerinize profesyonel olmalıdır.

– Tanıdığınız biri ile olsun ya da tanımadığınız biri ile olsun, bağlantı sağladığınızda ‘teşekkür’ etmeyi unutmayın.

– Bulunduğunuz gruplarda öne çıkarak kendinizi pazarlamaya çalışmak son derece yanlış bir davranış olacaktır. Kendinizi göstermek için acele etmeyin.

– LinkedIn derece profesyonel mecra olup, iletişim tonunuzu buna uygun olarak ayarlamaya özen göstermelisiniz.

Google + Kuralları Nelerdir Ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Size yorum yazanlara veya yorumlarınıza ‘+’ yapmayı unutmayın.

– Bir paylaşım öncesinde mutlaka kendi yorumlarınızı da ekleyerek paylaşım yapın.

– İçerikleri gruplarınız ile çemberler yaparak paylaşabilirsiniz.

– Google +’ın sunmuş olduğu yazı görsellerini kullanarak yazılarınıza can katarak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 Pinterest Kuralları Nelerdir?

– Pinlediğiniz resimlere yaratıcı ve kısa tanımlara belirlemeyi unutmayın.

– Her daim paylaştığınız fotoların orijinal kaynaklarına link verirseniz zaman içerisinde krediniz artacaktır.

– Kategorinizle ilgili olmayan konu ve fotoları sayfanızda kesinlikle paylaşmayın.

– Kendi resimlerinizi ve yorumlarınızı pinlemek son derece yanlış bir davranış olacaktır. Bundan uzak durmayı sakın ihmal etmeyin.

– Pinterest’te hashtag kullanmak gereksizdir, bunu yapmanıza gerek yoktur.

Instagram Kuralları Nelerdir Ve Size Katkısı

Sosyal mecrada yer alan kişiler #sevdiysenetiketle veya #tagsforlikes gibi anlamı olmayan ve gereksiz olan hashtag’leri takip etmelerini istemeyin.

Fazla paylaşımda bulunmak yanlıştır ve bu durum takipçilerinizi rahatsız edecektir. Kimse sayfasında peşpeşe resimleri görmek istemeyeceğinden bu durum size olumsuz yansıyacaktır.

Instagram’ın hashtag sayısını 11’den olmalı ve katgorize edilmiş hashtagler kullanmaya özen gösterin.

Bu kurallar adı konmamış ama herkes tarafından dikkat edilen kurallardır. Uymak ya da uymamak elbette ki sizin elinizde ama bunlara dikkat ederek sosyal mecralarda daha sağlıklı profillere sahip olabilirsiniz.

Bütün Sosyal Ağlarda Geçerli Olan Kurallar Nelerdir, Sosyal Ağ Kuralları, Seo, Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Ağ Kulanımı, Sosyal Ağ Kullanımı, Sosyal Ağlarda Uyulması Gereken Altın Kurallar, Sosyal Ağ Seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz