Blogunuz İçin Seo Tavsiyeleri


Blogunuz İçin Seo Tavsiyeleri

Günümüzde çoğu kişi artık internet bloglarına rağbet göstermekte. İnternet blogları aslında alt metin olarak bildiğimiz günlük kavramının sanal ortama yansımış hali. Bir blogun konusu herhangi bir yazılım konusunda açıklayıcı bilgiler içeren sayfalar bütünü olabileceği gibi, aynı şekilde bir kadının günlük yemek tariflerinden tutun da, bir sevgilinin ilişki hayatını anlattığı anılarına kadar her şey olabilir.

İnternete yazı yazmanın temel amacı yazılan içeriğin kullanıcılar tarafından görüntülenmesi olduğuna göre, tıpkı web tasarımı için geçerli olduğu gibi, bloglar da kendi görünürlük ve erişilebilirliklerini arttırabilmek için arama motorlarına ihtiyaç duymakta. Bunun yolu ise elbette ki SEO optimizasyonundan geçmekte.

Peki, bir blog için yapılabilecek SEO tabanlı optimizasyonlar neler olabilir?

Yapmanız gereken en temel işlerden biri, blogunuza uygun ve göze hoş görünen aynı zamanda blogunuzdaki içerikle bir şekilde uyumlu olmasını sağlayacağınız tema görünümlerini web tasarımı sürecindedoğru bir şekilde ayarlamak. İsterseniz bu iş için kendi tasarımınızı kendiniz yaratabilirsiniz ya da interneti tarayarak bloglar için oluşturulmuş binlerce ve bedelsiz temalardan kendinize uygun olanı blogunuz için seçebilirsiniz. Web tasarımcısı olaraktema seçiminde dikkat etmeniz gereken özellikleri sizin beğenilerinize göre değil de blogunuza gelecek olanların hoşlarına gidecek şekilde belirlemelisiniz.

Örneklendirmek gerekirse, bolca siyah-gri-kırmızı kullanılmış bir tema sizin için oldukça estetik durabilir ama blogunuz yemek tarifleri üzerine kurulmuş ise bu tema yemek tarifi için sitenize gelen acıkmış kullanıcılar için pek de iştah açıcı olmayacaktır.

Ama aynı tema mesela savaş filmleri hakkında olan bir blog üzerinde gayet şık durabilir.İkinci bir öneri olarak söylenebilir ki, blogunuzda ki yazıların biçim olarak okunabilirliği de önemli bir   faktördür blogunuza kullanıcı çekmek açısından. Eğer blogunuzda barındırdığınız yazılarda çok uzun cümleler, yanlış yerlerde kesilmiş paragraflar ya da baştan sona kalıp gibi yazılmış yazılar kullanıyorsanız, bu kullanıcılarınızın pek de hoşuna giden bir şey olmayacaktır.

Blogunuzda ki yazıların yazıldığı tipografiler blogunuzun okunurluğu açısından elzemdir. Tipografi seçiminde dikkat edilecek hususlardan ilki, yaygın ve herkesin sisteminde bulunabilecek tipografileri kullanmaya özen göstermektir. Eğer sizin kullandığınız tipografi sizin blogunuzu okumaya gelen kullanıcı da bulunmuyorsa, büyük ihtimalle her yerde kullanılan alışıldık tipografilerden biri ile görüntülüyor olacaktır blogunuzu. Ayrıca kullanacağınız tipografi tıpkı tema seçiminde olduğu gibi sizin blogunuzun konusunu yansıtan bir tip olmalıdır. Vurucu konulara sahip bloglar için daha sert hatlara sahip tipografileri tercih ederken, daha soft konular için daha yumuşak hatlara sahip tipografiler tercih edilebilir.

Blogunuzda ki yazılarınıza atacağınız başlıklar da önemli bir konudur. Çok uzun ve sanki bütün yazıyı barındırıyormuş gibi görünen başlıklar kabul görmez pek. Aynı zamanda içeriği tanımlamakta yetersiz başlıklar da. En güzeli, web tasarım sürecinde olabildiğince kısa ama aynı zamanda yazınızın tam bir açıklayıcısı olabilecek başlıklar seçmeniz kendinize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz