Bir Kullanıcı Tasarımda Neler Arar


Bir Kullanıcı Tasarımda Neler Arar

Daha önce anlatmış olduğum makalemde sizlere web sitelerinde tasarıma yardımcı dilleri açıkladım. Bu makalemde ise sizlere bu yardımcı dilleri kullanarak yapacağınız sitede siteyi kullanacak olan kişilerin sitenizin tasarımında arayacağı özelliklerden bahsetmek istiyorum

Web siteleri tasarımında kullanıcılar genellikle aradıkları bir konuyu kolayca bulabilmek istemektedir. Bu konu insanların en çok istedikleri konuların başında gelmektedir. Bunun nedenleri arasında ne kadar çabuk aradıklarına ulaşırlarsa o kadar hızlı bir şekilde işlerini halledebilecekler ve kendilerine yardımcı olacak bu konu hakkında daha çabuk ve daha fazla bilgiye ulaşma imkanı sağlayacaktır. Bu yüzden bir tasarımda öncelikli dikkat edilmesi gereken konu kullanıcının aradığı bir konuyu hızlı bir şekilde bulabilmesidir

Web sitelerinde tasarım konusu birçok webmasterın en çok uğraştıkları konudur. Fakat birçok webmaster bu konuda yanılgıya düşmekte ve sitenin görüntüsünün iyi olmasına çalıştıkça birçok kişinin aradığına ulaşma konusunda sıkıntı çekmesine neden olmaktadır. Bu olay konusunda webmasterlara verebileceğim en büyük tavsiye sitelerinin görünümünü güzel yaparken bunun yanında herkesin kullanabileceği basit bir tasarım da oluşturmalarıdır. Çünkü herkes sizin kadar iyi internet kullanamamakta ve kullandıkları birçok site de basit tasarımda ve kullanımı kolay olmaktadır. Örnek olarak inceleme yaptığımız en büyük siteler Google, Facebook ve Twitter gibi dev firmalar bile en basit tasarımları kullanmaktadır.

Baktığımızda Google dünyanın devlerinden biri hatta kendi alanında en önde olanıdır. Fakat sitesine girdiğinizde tasarımının herkesin kullanabileceği kadar basit olduğunu anlayacaksınız. Google asıl üstünlüğünü arka planda öne sürmektedir. Yani yazılım kısmı birçok webmasterın bile hayal edemeyeceği kadar ileri seviyededir. Bundan dolayı insanların gözünde çok basit fakat aradıkları bir şeyi rahatça bulabildikleri için çok kullanılan bir sitedir. Diğer büyük internet siteleri de aynı şekilde basit ve herkese hitap eden bir tasarım olduğu için çok fazla kullanılmaktadır.

Tasarım konusunun öneminin her geçen gün arttığının ve kullanıcıya hitap etmenin tek yolunun da bu olduğunu düşünürsek en basit fakat en güzel tasarımı yapmanın şart olduğunu anlarız. Örneğin bir mağazanız var ve müşteri gelmesini istiyorsunuz. Bunun için yapılabilecek başlıca şeyler arasında mağazanızın vitrini ön plana çıkmaktadır. Kısacası vitrin ne kadar güzelse o kadar çok insanın dikkatini çeker. Fakat içeri giren müşterinin gözünde ne kadar kolay bir şekilde ihtiyacı olan bir şeye ulaşmasının sağlandığı çok önemlidir. Bu konu da tıpkı web tasarıma benzemektedir. Yani sizin tasarımınız vitrininizdir. Ancak bu vitrini oluştururken de insanların istediklerine kolayca ulaşabilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Bu makalemde sizlere anlattığım web tasarımında kullanıcı neler arar konusu webmasterların dikkatine kalmış ve onların karar vermesi gereken bir konudur. Kısacası biz ne isterdik sorusunun kendimize sorulması ve ona göre bir site oluşturulması gerekmektedir. Bir sonraki makalemde yapacağınız tasarımın seoya etkisi konusundan bahsedeceğim. Tasarımınızı oluşturmadan önce mutlaka bir sonraki konuyu da incelemenizi ve sonra oluşturmanızı tavsiye ederim.

 

 

 Web Tasarım, Bakırköy Web Tasarım, Web Tasarım Bakırköy, İnternet Sitesi, Web Sayfası Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz