Basit Seo Yöntemleri


Basit Seo Yöntemleri

Site-içi arama optimizasyonları web tasarımı için en üst basamaklarda kendine yer bulmasa bile, uygun bir şekilde optimize edilen bir web sitesinin zaman içerisinde SEO açısından kendisine iyi bir yer edinmesi beklenir. Yani yapılacaklar listesinin en başında yer almasa bile bu optimizasyon, web siteleri için mutlaka önem arz etmektedir yine de.Web tasarımı yaparken bu optimizasyonu da gerçekleştirmek zamanla sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacak ve doğal olarak sitenizin size olan getirisi de artacaktır. Ayrıca doğru bir şekilde arama optimizasyonu gerçekleştirilmiş siteler, aynı zamanda daha düzenli ve kullanışlı alan adları haline gelmektedir. Elbette bu da hem arama motorları tarafından daha da görünür hale getirilmenize hem de sitenize gelen kullanıcıların tek seferlik değilde, daha uzun süreler sitenizden yararlanmasına katkıda bulunacaktır.

Bu optimizasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için web tasarımı yaparken kullanılacak anahtar yollardan bazıları şöyledir: Alan adınızın içerisinde belirlediğiniz keyword’ün yer alması, web sitenizin barındırdığı linklerin içerisinde keyword’lerin kullanılması, site içi başlıklarında keyword’lere yer verilmesi, başka web sitelerinden elde edilen linklerde keyword’lerin kullanılması. Elbette bu maddeler kesin bir şekilde arama motorlarının algoritma yapılarının bu kriterlere göre çalıştığının kanıtı değil. Çünkü arama motorları kendi spam ya da kötüye kullanım tespit eden algoritmalarının hangi kriterlere göre işlediğinin açıklamasını vermez. Bunlar sadece kendilerine sıralamalarda iyi yer edinmiş sitelerin incelenip bu incelemeler sonrasında ortaya konmuş olan önermelerdir aslında. Fakat bu yöntemlerin kullanılmasında alınan her pozitif sonuç, bu yöntemlerin algoritmalar konusunda haklılık payına sahip olduklarını göstermektedir.

Web tasarımında arama optimizasyonu yaparken ilk yapmanız gereken şey sitenize uygun keyword’ler bulmaktır. Çünkü web sitenize çekmek istediğiniz internet kullanıcıları, bu anahtar kelimeler ile sizin sitenize erişeceklerdir. Bu keyword’ler belirlendikten sonra yapmanız gereken adım kendinize başlık etiketleri bulmak olacaktır. Başlık etiketleri web sitenizin sayfasındaki bilginin içeriği hakkında bilgilendirici birincil unsurdur. Arama motorlarında kullanıcılar arama yaptıklarında çıkan sonuçlarda ilk olarak bu başlık etiketlerini görürüler. Bu etiketin altmış beş karakterle sınırlandırılması web siteniz için daha iyi olacaktır. Çünkü arama sonuçlarında başlık etiketleri için kelime sınırlaması vardır. Aksi takdirde başlığınız yarım bir şekilde sonuçlara yansıyacaktır.

Diğer bir optimizasyonda web sitenizin barındırdığı sayfaların içeriğinin belirlediğiniz keyword’ler ile alakalı olması gerektiğidir. Arama motorları kullanıcılarına en uyuşan seçenekleri sunmak isteyecekleri için, verdiği referans kelimelere uygunluğu en iyi olan içerik sahibi web siteleri arama motorları algoritmaları tarafından daha ilgili (relevant) olarak tanımlanacak ve bu da haliyle sitenizin arama sonuçlarında üst sıralara tırmanmasında belirleyici bir rol oynayacaktır. Web tasarımı, görselliği olduğu kadar aynı zamanda da uygunluğu da hedeflemelidir. Vadettiği ile gösterdiği arasında uyumsuzluk bulunan bir web sitesi arama motorları tarafından dışlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz