Web Tasarımında Başlangıç


Web Tasarımında Başlangıç

İnsanlara web tasarımı nedir diye sorulsa herhalde çoğu kişi sitenin görsel formatından veya sayfa düzeninden bahseder. Fakat web tasarımı sadece görsellik veya butonların nerelere koyduğuyla ilgili değildir. Web tasarım denilince sitede kullanılan kodlar, yazılım, kullanılabilirlik gibi birçok bölüm de işin içine girmektedir. Sitenin tasarımı kullanacak olan kişileri etkilemeli, fark yaratmalı ve yazılım olarak tatmin etmelidir. Kullanıcıların siteyi daha rahat kullanabilmesi sizin tasarımınıza doğrudan bağlıdır. Bunun için de siteyi tasarlamadan önce ilk olarak hangi bölümde nelerin olacağına, daha rahat nasıl kullanılabileceğine karar verin ve bir şema hazırlayın. Bu sitenizin tasarlanmasında da yardımcı olacaktır.

Sitenizin görsel olarak hazırlaması ilk işiniz olmalıdır. Ana sayfanın ve diğer bölümlerin nasıl görüneceğini, sayfalardaki resimlerin, butonların, menü çubuğunun ve benzeri öğelerin yerlerini önceden belirlemeniz kodlama ve yazılımı yaparken daha rahat çalışmanıza olanak sağlayacaktır. Sayfanın kaymamasına da özen gösterin. Sitenizdeki sayfaların görsel unsurlarını oluştururken çeşitli programlar kullanabilirsiniz. Mesela Photoshop, Illustrator gibi programlar görselleri oluşturmada sizin işinizi rahatlıkla görecektir. Bu programları ne kadar profesyonel bir şekilde kullanabilirseniz sitenizin görselleri ve grafikleri o kadar kaliteli olacaktır. Bu programların en büyük artısı ise site yazılımına uygun görseller oluşturabilmenizdir. Yani görsel olarak kaliteli bir iş yapmak istiyorsanız mutlaka bu programlardan en az birini öğrenmeye çalışın. Nasıl öğrenebiliriz diyorsanız internet üzerinde bu programların eğitim setlerini bulabilirsiniz.

Sitelerinizin görsellerini hazırlarken sitenin içeriğine uygun tarzlar oluşturmanız gerekir. Çünkü hemen her sitenin bir hedef kitlesi bulunur. Bu yüzden de sitenizin görselleri hedef kitlenin ilgisini rahatlıkla çekebilmelidir. Eğer siteniz içeriğe ve hedef kitleye uygun değilse sitenizin gelişmesi de zor olacaktır. Mesela hedef kitlenin çocuklar olduğunu düşünelim. Çocukların dikkatini en çok çekecek şey renkli ve cıvıl cıvıl siteler olacaktır. Bu yüzden de çocukların kullanıcı olarak seçildiği bir sitede renkli ve dikkat çekici öğeler ile bir tasarım ve görsellik hazırlanmalıdır. Fakat bunun aksine orta yaşta veya daha yaşlı kimseler için hazırlanan sitelerde renk ve hareketlilik etkili olmayacaktır. Çünkü gençlik döneminden çıkan kişilerin gözleri renkli ve coşkulu sitelerde yorulabilir. Bunun dışında ise çocuk işi gibi olan siteler onların ilgisini çekmekte zorlanacaktır. Oyun sitelerine baktığımızda çocukların ilgisini, ticaret siteleri gibi sitelere baktığımızda ise orta yaş ve üzeri kişilerin ilgisini çektiğini görürüz. Buradan da çıkaracağımız sonuç; hedef kitleye uygun web tasarım oluşturmak gerektiğidir.

Web tasarımı yapmadan önce de sitenizle ilgili planlama yapın. Yani bundan kasıt gerekli görülen özellik ve bölümler dışına çıkmamanızdır. Sitenizin planlamasını yaparken gereksiz özellikleri koymamaya dikkat edin. Çünkü gereksiz olan her şey sitenizi yavaşlatacak ve kullanıcıya zorluklar çıkaracaktır. Mümkün olduğunca kullanıcıların tercih edeceği özelliklere sitenizde yer verin. Böylelikle hem dediğimiz gibi sitenizin hızı artar hem de kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde kullanım zorluğu yaşamazlar. Fakat sitenizde gereksiz sayfa ve bölümler kullanırsanız bu kullanıcının sitenizi beğenmemesine ve sitenizin devamlı olarak kullanılmasına eksi yönde etki edecektir.

Yukarı da bulunduğumuz önerilerin dışında, web tasarım konusunda en önemli nokta ise yazılımdır. Yazılım konusunda çok şey bilmeniz sitenizin de kalitesini arttıracaktır. Farklı yazılım dilleri ve scriptler öğrenmek her zaman iyidir ve farklı format ve içerikte siteler hazırlayabilmenize olanak sağlar.

 

 

Web Tasarım, Bakırköy Web Tasarım, Web Tasarım Bakırköy, İnternet Sitesi, Web Sayfası Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web Sitenizi Ücretsiz Analiz Edelim

Seo Analiz